Reklama

Biznes i Finanse

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Obawy przed AI i dezinformacją

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, ubezpieczyciele wyrażają obawy co do zagrożeń. Jak wygląda sytuacja?
Na kilka tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, ubezpieczyciele wyrażają obawy co do zagrożeń. Jak wygląda sytuacja?
Autor. Andrea Maschio/Unsplash

Atmosfera wokół Igrzysk Olimpijskich w Paryżu robi się coraz poważniejsza. Ubezpieczyciele obawiają się nie tylko ataków terrorystycznych, lecz także skutków dezinformacji, zwłaszcza przy wykorzystaniu generatywnej AI.

Zagrożenia związane z wydarzeniami sportowymi nie ograniczają się już jedynie do przemocy. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, władze i służby na poważnie podchodzą do problemów w cyberprzestrzeni.

Przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, ochronę przed cyberatakami w trakcie turnieju deklarowała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser.

Z kolei eksperci ostrzegali przed rosyjską dezinformacją, która jest wymierzona w paryskie Igrzyska. Na początku czerwca poruszono problem filmu uderzającego w wydarzenie, w którym przy pomocy AI wygenerowano wizerunek aktora Toma Cruise’a.

Czytaj też

Reklama

Ubezpieczyciele Igrzysk wyrażają obawy

Jak się okazuje, na problem zwracają uwagę nie tylko te dwie grupy. Jak informuje Reuters, obawy w kwestii Igrzysk Olimpijskich wyrażają również ubezpieczyciele – w tym gronie znaleźli się m.in. Allianz czy Lloyd’s of London.

Na pierwszy plan wysuwa się naturalnie zagrożenie atakami terrorystycznymi czy ogólnie pojętą przemocą z powodu konfliktu w Gazie czy wojnie na Ukrainie. Szef paryskiej policji przyznał, że właśnie ta kwestia budzi największe obawy służb. Problem jest na tyle poważny, że niewykluczone jest przeniesienie ceremonii otwarcia w inne miejsce - w razie wysokiego zagrożenia.

Czytaj też

Reklama

Poważny problem z dezinformacją

Niepokój budzi również dezinformacja oraz możliwe cyberataki. Zdaniem Edela Ryana z brytyjskiego Marsh, sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana na różne sposoby – poza „tradycyjnymi” metodami w postaci generowania fałszywych materiałów, na liście znalazły się chociażby oszustwa czy manipulacje podczas transmisji z Igrzysk.

Jeżeli którekolwiek z zagrożeń doprowadziłoby do odwołania części wydarzeńubezpieczyciele musieliby się liczyć z wypłatami gigantycznych odszkodowań. A to oznaczałoby powtórkę z 2020 roku, gdy przeniesienie Igrzysk w Tokio z powodu pandemii skończyło się wielkimi stratami dla ubezpieczycieli.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze