Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Apel brytyjskiej komisji ws. smartfonów dla dzieci. Proponuje zakaz

Parlamentarna Komisja Edukacji proponuje przyszłemu rządowi rozważenie wprowadzenia całkowitej prohibicji na telefony dla osób poniżej wieku 16 lat. Co stoi za tak drastycznym krokiem?
Parlamentarna Komisja Edukacji proponuje przyszłemu rządowi rozważenie wprowadzenia całkowitej prohibicji na telefony dla osób poniżej wieku 16 lat. Co stoi za tak drastycznym krokiem?
Autor. Adrien/Unsplash

Wytyczne dotyczące zakazu używania telefonów, wprowadzone w lutym w brytyjskich szkołach nie są jedynym krokiem, jaki ma zostać podjęty w sprawie problemu ich nadużywania przez młodzież. Parlamentarna Komisja Edukacji wezwała rząd, który zostanie wyłoniony w wyborach parlamentarnych do rozważenia wprowadzenia prohibicji na telefony komórkowe dla osób poniżej 16. roku życia w całym kraju.

W lutym pisaliśmy na łamach CyberDefence24, że brytyjski Departament Edukacji wydał wytyczne dotyczące wprowadzenia zakazu używania telefonów we wszystkich szkołach na terenie Wielkiej Brytanii. Miały one ułatwić pracę dyrektorom placówek edukacyjnych w tym zakresie.

Czytaj też

Reklama

Wezwanie do całkowitego zakazu telefonów

Parlament nie zamierza jednak poprzestawać na zaleceniach wydanych przez Departament. Według informacji opublikowanych przez portal The Register, nowy raport opracowany przez Komisję Edukacji stwierdza, że rząd powinien podjąć drastyczniejsze kroki, jeżeli zakaz w szkołach nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Za takimi wnioskami stoją statystyki, które nie napawają Brytyjczyków optymizmem. System weryfikacji wieku w sieci ma nie działać, podczas gdy 1/5 dzieci w wieku 4 lat ma własny telefon; urządzenia mają z kolei posiadać prawie wszystkie 12-latki w Wielkiej Brytanii. Z kolei od wybuchu pandemii COVID-19 do 2022 roku, czas spędzany przez osoby niepełnoletnie przed ekranami urządzeń wzrósł o 52 proc.

Czytaj też

Reklama

„Potrzebna pomoc rządu"

Szef Komisji Edukacji Robin Walker stwierdził, że potrzebne są pilne zmiany w zakresie ochrony dzieci w cyberprzestrzeni. „W świecie cyfrowym czyha wiele zagrożeń. Zarówno szkoły, jak i rodzice potrzebują pomocy rządu, aby zmierzyć się z tym wyzwaniem” – stwierdził parlamentarzysta.

Stąd właśnie wynika wezwanie do przyszłego rządu, aby rozważyć podniesienie wieku „cyfrowej zgody” do 16 lat. Obecnie jest on o 3 lata niższy. Oznacza to, że w kraju obowiązywałby zakaz posiadania telefonów komórkowych przez osoby w wieku poniżej 16 lat. Przez określenie „przyszły rząd” Komisja rozumie nowy gabinet, który powstanie po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 4 lipca.

Czytaj też

Reklama

Zakazy nie muszą być wyłącznie pozytywne

Z drugiej jednak strony, wprowadzenie prohibicji na telefony komórkowe dla młodszych osób nie musiałoby oznaczać tylko pozytywnych efektów. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w lutym, zakaz może zwiększyć poczucie izolacji wśród dzieci, a nawet mieć znacznie gorsze skutki wśród osób uzależnionych.

Należy się skupić raczej nie na wprowadzaniu zakazów, lecz na edukacji cyfrowej oraz uświadamianiu o bezpieczeństwie w sieci. Mowa tu nie tylko o dzieciach, lecz także o rodzicach – obie grupy powinny mieć możliwość podnoszenia poziomu swoich umiejętności cyfrowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama