Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wyciek danych u izraelskiego narodowego ubezpieczyciela. Tysiące ofiar

Dane wrażliwe wielu Izraelczyków wyciekły do sieci
Dane wrażliwe wielu Izraelczyków wyciekły do sieci
Autor. CC0, Pxhere.com

Na jednym z kanałów na Telegramie poinformowano o wycieku danych z izraelskiego Bituah Leumi, czyli narodowego ubezpieczyciela. Struktura dokumentu i adresy e-mail wskazują, że informacje wykradzione przez cyberprzestępców są prawdziwe. W pliku znajdują się m.in. adresy zamieszkania i numery paszportów.

Cyberprzestępcy nie podali motywów swoich działań. Nie poinformowali również o ewentualnym zaszyfrowaniu danych zaatakowanej organizacji. W komunikacie podano jedynie link do pobrania pliku w formacie CSV, który zawierał ponad 29 tys. wierszy z wrażliwymi danymi.

Zrzut ekranu wiadomości, który zawierał link do pobrania bazy danych
Zrzut ekranu wiadomości, który zawierał link do pobrania bazy danych
Autor. Jeden z kanałów na Telegramie

Dane z wycieku

W pierwszym wierszu wymieniono wszystkie rodzaje danych. Cyberprzestępcom udało się wykraść ID klienta, płeć, adres, miasto, numer telefonu, miasto, ulicę, datę urodzenia, numer paszportu, kod pocztowy, imię i nazwisko oraz kupat holim (firmę ubezpieczniową).

Ocenzurowany fragment bazy danych
Ocenzurowany fragment bazy danych
Autor. Plik z wycieku

Warto podkreślić, że wyszukując frazę gov w dokumencie zostanie nam zwrócone 149 wyników. Wśród domen należy wyróżnić m.in. mof.gov.il, justice.gov.il, rambam.health.gov.il czy education.gov.il.

W pliku nie ma żadnych adresów mailowych z domeny .pl.

Podsumowanie

Każdy z nas może być ofiarą wycieku danych. Jeżeli jesteśmy bezpośrednio dotknięci takimi działaniami cyberprzestępców należy niezwłocznie zastrzec numer PESEL, co można zrobić w aplikacji mObywatel.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama