Biznes i Finanse
Google pozwany przez twórców Fortnite
Epic Games (twórca gry Fortnite) zdecydował się pozwać Google. To zapowiedź kolejnej w ostatnim czasie batalii sądowej, która dotyczy jednej z największych firm technologicznych na świecie.
Rośnie liczba podmiotów skarżących Google o stosowanie praktyk monopolistycznych. Do Departamentu Sprawiedliwości USA dołączyło właśnie Epic Games.
Zdaniem twórców popularnej gry Fortnite gigant technologiczny w swoim sklepie Google Play narzuca zbyt wysokie prowizje od ściąganych tam aplikacji (30 proc. od zakupu – podaje BBC). Według przedstawicieli producenta, Big Tech wykorzystuje swoją pozycję na rynku, mając świadomość, że żaden z twórców gier online nie może pozwolić sobie na nieobecność w popularnym sklepie z aplikacjami.
Jak na oskarżenia reaguje Google? Koncern twierdzi, że są one bezpodstawne. Dlaczego? „Istnieje wiele innych możliwości ściągania aplikacji na Androidzie” – argumentują. Ponadto podkreślają, że na rynku konkurują z Apple, co tylko potwierdza, iż nie mogą być nazywani monopolistami.
Co ciekawe, Google z Apple „łączy” jeszcze jedna rzecz. Firma założona przez Steve’a Jobsa również doczekała się pozwu ze strony… Epic Games. Miało to miejsce w 2021 roku. Jak wtedy do sprawy podszedł sąd? Uznał, że Apple monopolistą nie jest.
Czytaj też
Monopol Google
Jak już wspomnieliśmy, batalię sądową przeciwko Google prowadzi również Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku firma oskarżana jest o działania monopolistyczne, ale dotyczą one rynku… wyszukiwarek internetowych.
Według przedstawicieli departamentu, firma wykorzystuje poszczególnych producentów technologicznych (w tym Apple) do osłabienia rywali i monopolizacji wyszukiwania online w określonych przeglądarkach. W 2021 roku Google wydał na ten cel ponad 26 miliardów dolarów. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Epic Games również ma problemy
Czas pokaże, jak zakończy się sprawa prowadzona przez sąd w San Francisco. Jest to tym bardziej ciekawe, że sam twórca Fortnite również jest pozywany za swoje praktyki.
Pod koniec ubiegłego roku na łamach CyberDefence2 pisaliśmy o ukaraniu Epic Games przez Federalną Komisję Handlu. Kara dotyczyła stosowania przez firmę tzw. dark patterns, czyli działań manipulujących użytkownikami w celu nakłonienia ich do określonego działania (także płatnego).
Producent gier doczekał się również pozwu zbiorowego od rodziców nastolatków uzależnionych od Fornite.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany