Reklama

Technologie

Przełom w świecie gier video? Surowa kara dla twórców Fortnite'a

Fot. amrothman/Pixabay

Stosowanie tzw. dark patterns, czyli zwodniczych interfejsów, których celem jest manipulowanie użytkownikami w celu nakłonienia ich do danego działania, może być przykładnie ukarane. Ostatnio przekonało się o tym studio Epic Games.

Reklama

Do ukarania producenta gier przyczyniła się Federalna Komisja Handlu, będąca amerykańskim organem antymonopolowym. Pomiędzy Epic Games a FTC doszło do ugody.

Reklama

Jednak obliguje ona twórców Fortnite'a do zapłacenia kary 275 milionów dolarów za łamanie Children's Online Privacy Protection Act oraz 245 milionów dolarów w związku z działaniem sklepu Fortnite. Druga z wymienionych kar ma zostać przeznaczona dla graczy ubiegających się o zwrot pieniędzy.

Czytaj też

Reakcja firmy

Zdaniem FTC, twórcy jednej z najpopularniejszych na świecie gier video, łamali przepisy wspomnianej ustawy oraz narażali graczy na niechciane wydatki. Według Komisji gracze mogli być obciążani dodatkowymi kosztami np. podczas wybudzania gry z tzw. trybu uśpienia.

Reklama

Czy kary wpłyną na modyfikację polityki Epic Games? Firma już teraz zapowiada wprowadzenie zmian, mających na celu wyeliminowanie podobnych sytuacji w przyszłości. Niedaleka przyszłość pokaże, czy za zapowiedziami pójdą też czyny.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Komentarze