Biznes i Finanse
Gogle Microsoftu dla wojska. „Mogły nas zabić”
Meta nie jest jedyną firmą, która ma problemy z realizacją wcześniej ogłoszonych ambicji dotyczących rozwoju metawersum. Problemy dotykają również innego gracza – koncern Microsoft. Urządzenia do obsługi mieszanej rzeczywistości są tak niedopracowane, że według testerów mogą być zagrożeniem dla życia.
Ambicje Microsoftu w dziedzinie rozwoju projektów metawersum wciąż pozostają w sferze niepewności – twierdzą pracownicy koncernu, którzy rozmawiali z amerykańskim serwisem Business Insider. Źródła redakcji, prosząc o anonimowość, wskazują na odwoływane plany, cięcia budżetowe, a także trudności w realizacji kontraktu z amerykańskim wojskiem oraz brak przywództwa.
Według jednego z rozmówców BI, również na polu rozwoju gogli do obsługi mieszanej rzeczywistości HoloLens występują kłopoty – „nie ma nawet mapy drogowej, do której można by się odwołać" – twierdzi źródło serwisu.
Urządzenia dla wojska krytycznie niedopracowane
„Te urządzenia mogły nas zabić" – ocenił jeden z testerów, wypowiadając się na temat obecnie dostępnej wersji gogli do obsługi mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości dla wojska. W swojej opinii – jak pisze serwis – odwoływał się do emitowanego przez aktywne urządzenie światła.
Czytaj też
Business Insider wskazuje, że publicznie koncern z Redmond deklaruje dużą pewność siebie, gdy mowa o projektach, które mają borykać się z problemami. Prezentacja firmy dla inwestorów wydana w ostatnim czasie sugeruje, że Microsoft spodziewa się przychodów ze sprzedaży HoloLens w wysokości 100 mln dolarów tylko w kolejnym kwartale. Pracownicy spółki, z którymi rozmawiał serwis, zwracają jednak uwagę, że liczby te nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
Matematyka się nie zgadza
Redakcja zwraca uwagę, że obecny model urządzenia HoloLens 2 do obsługi rozszerzonej rzeczywistości, kosztuje co najmniej 3,5 tys. dolarów. Oznacza to, że firma musiałaby sprzedać około 30 tys. egzemplarzy w ciągu zaledwie kwartału, aby sprostać wymienionym w prezentacji celom finansowym.
Według jednego z byłych pracowników, od wejścia na rynek HoloLensów w 2016 roku, spółka sprzedała od 40 do 60 tys. tych urządzeń.
Czytaj też
Rozmówcy BI wskazują, że największy wynik sprzedażowy tych urządzeń do tej pory wiązał się z realizacją umowy wartej milion dolarów ze startupem Eolian, który realizuje projekty związane z mieszaną rzeczywistością dla rządu i sektora publicznego. Według serwisu, Microsoft rozważał przejęcie tej firmy w przeszłości celem wsparcia prac nad projektem urządzenia zbliżonego do HoloLens dla wojska.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany