Reklama

Armia i Służby

Wojsko Polskie bliżej kolei. Ma być bezpieczniej

polska PKP pociągi wojsko polskie
Wojsko Polskie pomoże podnieść bezpieczeństwo na kolei.
Autor. Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL)/X

Polskie dowództwo nawiązało współpracę z Urzędem Transportu Kolejowego, aby podnieść bezpieczeństwo kolei, która znajduje się w kręgu zainteresowania wrogich podmiotów. 

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) nawiązało współpracę z Urzędem Transportu Kolejowego (UTK). Jej celem ma być podniesienie poziomu bezpieczeństwa i wzmocnienie obrony Polski. Zarówno DKWOC jak i UTK zdecydowały się połączyć siły na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej.

Czytaj też

Reklama

Wojsko Polskie pomoże kolei

Dowódca polskich cyberwojsk RP gen. dyw. Karol Molenda oraz prezes UTK Ignacy Góra podpisali porozumienie o współpracy. Zakłada ono wiele przedsięwzięć, w tym wymianę informacji i doświadczeńwspólne ćwiczenia oraz szkolenia, a także współorganizowane wydarzenia o charakterze edukacyjnym (np. konferencje). 

To partnerstwo otwiera nowe możliwości do wymiany wiedzy i zasobów, co jest kluczowe dla zapewnienia wyższego poziomu cyberbezpieczeństwa w naszym kraju. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania będą miały istotny wpływ na zwiększenie odporności na cyberzagrożenia.
Dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK

„Kluczowe znaczenie ma również opracowanie i implementacja najlepszych praktyk, procedur oraz planówdziałania, mających na celu skuteczną obronę przed zagrożeniami cybernetycznymi” – wskazuje DKWOC, odnosząc się do współpracy z UTK. 

W dzisiejszych czasach niezbędna jest współpraca pomiędzy wojskiem a sektorem cywilnym, aby skutecznie chronić kraj przed zagrożeniami z cyberprzestrzeni. To porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku budowania naszych zdolności obronnych i zabezpieczania kluczowych sektorów infrastruktury, takich jak transport kolejowy.
Gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca DKWOC

Czytaj też

Reklama

Wojna na Ukrainie. Rosja patrzy na polską kolei

Kooperacja dowództwa i urzędu ma w pozytywny sposób przełożyć się na bezpieczeństwo całego kraju. Pamiętajmy, że kolej znajduje się w centrum zainteresowania wrogich podmiotów, w tym Rosji. Wynika to z faktu, że jest kluczowym środkiem transportu, co dotyczy również przekazywania pomocy Ukrainie.

Reklama

Warto podkreślić, że nasz kraj pod tym względem to jeden z liderów. Polska pozostaje aktywna w niesieniu wsparcia Kijowowi i jest prawdziwym hubem. Kreml zdaje sobie z tego sprawę i przygląda się m.in. kolei, aby np. pozyskać cenne dane wywiadowcze. Współpraca DKWOC z UTK powinna wzmocnić bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej RP.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze