Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Polska będzie bezpieczniejsza? Gawkowski o planach rządu

W czwartek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja ministra Krzysztofa Gawkowskiego dot. raportu o cyberbezpieczeństwie za 2023 rok.
W czwartek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja ministra Krzysztofa Gawkowskiego dot. raportu o cyberbezpieczeństwie za 2023 rok.
Autor. CyberDefence24

Rozpoczęliśmy prace, które mają doprowadzić do zwiększenia cyberbezpieczeństwa w obszarze Rzeczpospolitej Polskiej – poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej poświęconej raportowi Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok. Jego zdaniem „Polska może być silnym partnerem w gronie państw walczących o niezależną cyberprzestrzeń”.

Czwartkowa konferencja prasowa wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego i wiceministra Pawła Olszewskiego skupiła się na raporcie Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok.

Jak przekazał szef resortu, będzie to pierwszy tego typu dokument, który będzie dostępny publicznie. Wyjątkiem mają być załączniki z klauzulą tajności.

Czytaj też

Reklama

Lawinowy wzrost liczby incydentów

Według słów ministra Gawkowskiego, statystyki dotyczące incydentów bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni pokazują wzrost ich liczby w każdym roku; został on określony mianem lawinowego.

„To niebezpieczeństwo związane z innymi państwami rośnie i będzie rosło. To powoduje, że systemy krytyczne państwa są coraz bardziej narażone na niebezpieczeństwo” – powiedział wicepremier, dodając również, że potrzeby bezpieczeństwa muszą być lepiej identyfikowane i opisywane.

Efektem identyfikacji tych zagrożeń i potrzeb są działania, jakie ministerstwo miało podjąć w celu zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w Polsce, zabezpieczenia kraju przed atakami cybernetycznymi i ukazania polskiej cyberochrony jako jednego z atutów Polski w NATO i UE.

„Dzisiaj, po kilku latach działania systemu cyberbezpieczeństwa, wiemy, że Polska może być silnym partnerem wśród tych, którzy walczą o niezależną cyberprzestrzeń” – wskazał szef resortu cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

NIS2 do października, powstaje strategia cyberbezpieczeństwa

Wiceminister Paweł Olszewski przekazał na konferencji istotne informacje w kwestii postępów w pracach resortu nad nowelizacją regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wymienił m.in. wdrożenie dyrektywy NIS2 do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.

„Projekt jest wpisany do wykazu prac legislacyjnych, ale chcielibyśmy Państwa poinformować, przedyskutować, wymienić się również opiniami” – powiedział wiceszef resortu. Wskazał on również, że czas na implementację NIS2 do KSC upływa w październiku.

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad strategią cyberbezpieczeństwa na lata 2025-2029. Wiceminister ujawnił także, że zostanie powołane Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. „Myślę, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli państwu przedstawić szczegóły” – powiedział Olszewski.

Czytaj też

Reklama

Zwiększyć zdolności KSC

Gawkowski wskazał z kolei, że działania ministerstwa będą zmierzały do normalizacji i zwiększenia zdolności operacyjnych Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Docelowo ma również zostać powołany podmiot, który będzie zajmował się koordynacją spraw związanych z cyberbezpieczeństwem.

Zapytaliśmy również wicepremiera o to, czy w raporcie za 2023 zostały ujęte kwestie związane ze sprawą kodu, który w 2022 roku znaleźli eksperci z Dragon Sector w pociągach wyprodukowanych przez Newag.

„Wszystkie elementy, które zgłaszane były albo realizowane są w postępowaniach przez prokuraturę. Nie mają charakteru jawnego, dlatego że są realizowane przez odpowiednie służby. My pokazujemy te działalności, które są w charakterze otwartym” – powiedział minister Gawkowski w rozmowie z CyberDefence24.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama