Armia i Służby
Rosja nie zwalnia. Ataki na ukraiński sprzęt
Ukraińskie wojsko pozostaje celem Rosji. Ataki wymierzone są w m.in. infrastrukturę należącą do resortu obrony. Tamtejsze służby podały skalę wrogich działań. A to tylko część agresywnych działań sił Putina.
Ukraina poddawana jest nieustannej presji ze strony Rosji. Chodzi tu nie tylko o konwencjonalne działania, jak np. uderzenia rakietowe czy dronów na obiekty cywilne. Ważną domeną wojny jest również cyberprzestrzeń. Kreml stara się wykorzystać jej możliwości do zyskania przewagi nad naszym wschodnim sąsiadem.
Ilija Witiuk, szef departamentu cyberbezpieczeństwa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazał, że od momentu inwazji Rosji służba neutralizuje rocznie ok. 4,5 tys. cyberataków. Wysiłki na rzecz ochrony i obrony koncentrują się w szczególności na wojsku i resorcie obrony, bo wróg regularnie prowadzi operacje wymierzone w ich infrastrukturę.
Czytaj też
Inwazja Rosji. Na ukraińskim froncie
Ze względu na ryzyko i realne zagrożenie departament cyber SBU współpracuje z m.in. Sztabem Generalnym SZU oraz cyberkomórkami ministerstwa obrony.
„Pracownicy mojego departamentu na stale pracują w jednostkach wojskowych, jeżdżą na linię frontu, monitorują i sprawdzają urządzenia oraz systemy pod kątem nieautoryzowanej ingerencji” – przekazał Ilija Witiuk, cytowany w oficjalnym komunikacie.
Ataki na ukraińskich żołnierzy
Jak wskazuje SBU, jej funkcjonariuszom udało się zapobiec penetracji 1,7 tys. wojskowych urządzeń przez Rosję. Celem jest również sprzęt żołnierzy. Przykładem może być kampania ujawniona przez specjalistów TrendMicro.
Według ekspertów, wrogie działania rozpoczęły się co najmniej w listopadzie 2023 r. W ramach operacji rozsyłano wiadomości dotyczące m.in. rekrutacji do jednej z brygad szturmowych ukraińskiego wojska oraz – co ciekawe – Sił Obronnych Izraela.
W środku znajdował się plik, będący nośnikiem złośliwego oprogramowania. Atakującym zależało na uzyskaniu zdalnego dostępu do urządzenia ofiar.
Czytaj też
Wojna. Ukraińcy dostają groźby
Dodatkowo, poza operacjami w cyberprzestrzeni, siły Putina prowadzą operacje informacyjno-psychologiczne. Wielokrotnie na naszych łamach wskazywaliśmy, że celem Kremla jest m.in. zdyskredytowanie Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym ich kierownictwa.
SBU potwierdza taki stan rzeczy, przytaczając przykład kampanii, w ramach której próbowano włamać się na oficjalne konta w social mediach i stworzono dziesiątki fałszywych profili Ołeksandra Syrskiego, naczelnego dowódcy SZU.
Rosja ma także prowadzić tego typu działania również przeciwko SBU. Jak czytamy w komunikacie, funkcjonariusze otrzymują groźby i są szantażowani.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany