Armia i Służby
Wojna informacyjna. Sojusznicy Five Eyes wychodzą z inicjatywą
Państwa członkowskie sojuszu wywiadowczego FVEY skupiają się na wojnie informacyjnej. Umacniają wzajemne relacje i te z zewnętrznymi partnerami poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń dotyczących infosfery.
Wiceadmirał Kelly Aeschbach, dowódca U.S. Naval Information Forces, wskazała, że członkowie sojuszu wywiadowczego „Five Eyes” (FVEY - Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i USA) prowadzą konsultacje z partnerami na temat wojny informacyjnej. Jednym z państw, które wyraża duże zainteresowanie tym obszarem, jest Japonia.
„Co najmniej 12 państw albo jest w trakcie ustanawiania programów dotyczących wojny informacyjnej, albo są zainteresowane dalszą współpracą w tym zakresie” – przekazała podczas konferencji WEST 2023 wiceadmirał Kelly Aeschbach, cytowana przez C4isrnet.
Czytaj też
Wymiana doświadczeń, wiedzy oraz dobrych praktyk dotyczących infosfery ma istotny wpływ na zdolności państw zaangażowanych w inicjatywę. Poza aspektami technicznymi, umacniane jest również wzajemne zaufanie.
Jak zadeklarowała wiceadmirał Kelly Aeschbach, zaangażowane we współpracę państwa będą udostępniać swoje techniki i zdolności, a także prowadzone będą szkolenia dla tych krajów sojuszniczych, które wykażą zainteresowane.
Czytaj też
Nie tylko dezinformacja
Pod pojęciem „wojny informacyjnej” należy rozumieć nie tylko operacje wpływu czy dezinformację , ale także ofensywne i defensywne cyberdziałania oraz wykorzystanie elektronicznych zdolności.
Te wszystkie elementy mogą posłużyć do np. kradzieży danych a następnie ich manipulacji i publikacji w celu oddziaływania na wroga przed, w trakcie i po konfrontacji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany