Armia i Służby
Ukraiński system w boju. Wielomiliardowe straty Rosjan
Ukraińskie wojsko, dzięki wykorzystaniu innowacyjnego systemu krajowej produkcji, zniszczyło rosyjski sprzęt o wartości ponad 15 mld dol. Rozwiązanie zostało zintegrowane z m.in. polskim TOPAZ-em.
Ministerstwo Obrony Ukrainy wskazuje na wysoką skuteczność systemu Delta na polu walki. Przypomnijmy, że to rozwiązanie opracowane „przez wojsko dla wojska”, którego głównym zadaniem jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej. Składają się na niego m.in. narzędzia obrazowania pola walki w czasie rzeczywistym oraz zabezpieczone instrumenty wymiany informacji.
Początki Delty sięgają 2015 r., kiedy to powstało oprogramowanie przeznaczone do zbierania informacji na temat pozycji wroga. Dane następnie udostępniano ukraińskim żołnierzom. Z czasem dodawano kolejne funkcjonalności aż powstał szerszy ekosystem bojowy.
Czytaj też
Ukraiński system sprawdzony w ćwiczeniach NATO
Zgodnie z deklaracjami naszych sąsiadów, Delta spełnia standardy NATO (była testowana w ramach m.in. ćwiczeń NATO CWIX od 2019 r.), a na początku lipca br. pojawiła się informacja o pomyślnym zintegrowaniu z polskim systemem TOPAZ. Więcej na ten temat znajdziecie w materiale: Ukraiński system bojowy zintegrowany z polskim TOPAZ-em.
Ukraińskie ataki. Miliardowe straty Rosji
Do „osiągnięć” Delty odniósł się Rustem Umierow, minister obrony Ukrainy. Podkreślił, że dzięki wykorzystaniu systemu SZU do tej pory udało się zniszczyć rosyjski sprzęt o wartości ponad 15 mld dol.
Ukraina to państwo zaawansowane pod względem technologicznym. Rosja ma przewagę liczebną, ale nasze rozwiązania cyfrowe i wysoce precyzyjna broń rekompensują tę różnicę.
Rustem Umierow, minister obrony Ukrainy
Wiceminister obrony Ukrainy Kateryna Czernogorenko dodała, że Delta jest używana od pierwszych dni rosyjskiej inwazji i stała się „skutecznym narzędziem prowadzenia wojny”.
Cenne dane. Hakerzy w akcji
Nie może zatem dziwić fakt, że użytkownicy Delty są atakowani przez wrogich hakerów. Przykładem może być operacja, polegająca na próbie kradzieży danych z urządzeń ofiar.
Sprawcy rozsyłali wiadomości phishingowe z przejętej skrzynki mailowej jednego z pracowników Ministerstwa Obrony Ukrainy. W treści wskazano na konieczność dokonania aktualizacji wojskowego systemu. W praktyce pobranie i otworzenie załączonych plików prowadziło do ściągnięcia złośliwego oprogramowania wykradającego dane.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].