Cyberatak na Trybunał w Hadze. „Wyrafinowany i ukierunkowany”

Autor. By OSeveno - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50921577
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze padł w ostatnim tygodniu czerwca br. ofiarą cyberataku. W oficjalnym komunikacie instytucja poinformowała, że trwa analizowanie incydentu. Prowadzone są działania zmierzające do złagodzenia możliwych skutków. To drugie tego typu zdarzenie w ostatnich latach.
Celem cyberataków stają się nie tylko firmy czy podmioty infrastruktury krytycznej. Oprócz poruszanych na naszych łamach przypadków operacji przeciwko elektrowni i wodociągowi czy placówkom medycznym, zainteresowanie hakerów skupia się również na instytucjach – tak było w zakresie incydentu w Urzędzie Pracy w Żorach.
Drugi incydent cyberbezpieczeństwa w MTK
Hakerzy działają również przeciwko międzynarodowym instytucjom. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował w poniedziałek, że miał miejsce ukierunkowany incydent cyberbezpieczeństwa. Został on wykryty przez systemy ostrzegania i reagowania instytucji w ostatnim tygodniu czerwca.
„Incydent jest drugim tego rodzaju zdarzeniem skierowanym przeciwko MTK w ostatnich latach. Został zidentyfikowany oraz opanowany. Przeprowadzana jest analiza wpływu na cały Trybunał i podejmowane są już kroki w celu złagodzenia wszelkich skutków incydentu” – czytamy w stanowisku Trybunału. Nie wskazano bliższych szczegółów sprawy.
Czytaj też
Zagrożenie ze Wschodu?
Jak przypomina The Record, poprzedni atak na MTK (o którym sama instytucja wspomina pośrednio w komunikacie) miał miejsce w 2023 roku. Wówczas został sklasyfikowany jako akt sabotażu aktorów zagrożeń. Opisano go również jako „poważną próbę podważenia mandatu Trybunału”.
Systemy bezpieczeństwa MTK znajdują się w podwyższonej gotowości od czasu publikacji nakazów aresztowania przeciwko Władimirowi Putinowi oraz Benjaminowi Netanyahu. Z kolei dr Łukasz Olejnik zwrócił uwagę w swoim wpisie na X (dawny Twitter), że w komunikacie zwrócono uwagę na „wyrafinowanie” oraz „ukierunkowanie” cyberataku. Mogłoby to wskazywać na cyberszpiegostwo.
Cyberatak na Międzynarodowy Trybunał Karny określany jako "wyrafinowany i ukierunkowany." Cyberszpiegostwo? Badają zbrodnie wojenne na całym świecie itd. Ktoś wyraźnie chce uzyskać dostęp do ich najbardziej wrażliwych spraw i dowodów. Raczej nie chodzi o informacje o dostawcach… pic.twitter.com/7i8OYu1ENr
— Łukasz Olejnik (@prywatnik) July 2, 2025
„Ktoś wyraźnie chce uzyskać dostęp do ich najbardziej wrażliwych spraw i dowodów. Raczej nie chodzi o informacje o dostawcach pączków” – dodał dr Olejnik.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
SK@NER: Jak przestępcy czyszczą nasze konta?