Armia i Służby
Ukraińska AI demaskuje wojska Rosji. Polska chce ją mieć
Ukraińskie wojsko korzysta z technologii sztucznej inteligencji na froncie, co pozwala na skuteczniejsze działania, w tym precyzyjniejsze uderzenia na rosyjskie pozycje. Wojsko Polskie też chce posiadać własną AI w swoim arsenale. Mają być na to pieniądze w budżecie.
Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie sztucznej inteligencji poświęca się coraz więcej miejsca w debacie publicznej. Jej rozwój wywołuje dyskusje i to w pełni uzasadnione, ponieważ mamy do czynienia z technologią, która najpewniej zrewolucjonizuje wiele obszarów naszego codziennego życia i funkcjonowania państwa.
W wywiadzie dla naszego portalu Krzysztof Dyki, prezes ComCERT (Grupa Asseco), jednoznacznie ocenił, że sztuczna inteligencja to „największa rewolucja technologiczna, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia”. Jej potencjał doskonale widać na przykładzie sił zbrojnych.
„Zastosowania wojskowe AI są praktycznie nieograniczone” – podkreślił specjalista. W związku z tym nie może dziwić, że ogromne pieniądze przeznaczane są właśnie na rozwój militarnej sztucznej inteligencji. Jednym z liderów są tutaj Stany Zjednoczone, jednak inne państwa także aktywnie działają na rzecz AI.
Dalsza część artykułu pod filmem.
Czytaj też
Sztuczna inteligencja demaskuje Rosjan
Przykładem może być Ukraina. Jej wojsko korzysta już z rozwiązań bazujących na tej innowacyjnej technologii, aby zbudować przewagę nad Rosją. Wojna za naszą wschodnią granicą to więc nie tylko pociski, rakiety, czołgi, samoloty czy drony, ale również coraz bardziej widoczna AI.
Sztuczna inteligencja pozwala Ukraińcom wykrywać pozycje Rosjan. Dowódca jednego z plutonów bezzałogowców na antenie stacji „Телеканал 1+1” podzielił się swoimi doświadczeniami z frontu, wskazując na znaczenie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Jak zaznaczył, bez nich bardzo trudno byłoby dostrzec ruch małych jednostek wroga, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
„Rosjanie atakują z nizin. Wydawałoby się, że powinno to być dla nas ułatwienie, jednak w rzeczywistości na tego typu terenie występują gęste mgły” – podkreślił ukraiński wojskowy w lokalnych mediach. W takich warunkach wykrycie rosyjskich sił za pomocą dronów jest nie lada wyzwaniem, dlatego z pomocą przychodzi AI.
Czytaj też
Platforma potrafi wykryć kilka tysięcy wrogich jednostek
Dowódca plutonu nie zdradził konkretnego narzędzia, jakim posługują się jego żołnierze na froncie. Na naszych łamach wskazywaliśmy jednak, że Ukraińcy używają m.in. platformy Avengers, która została stworzona przez Centrum Innowacji Ministerstwa Obrony. Umożliwia wykrywanie nawet kilku tysięcy wrogich jednostek wojskowych oraz sprzętu, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych (np. jak mgła czy wysoka lesistość terenu). Wszystko dzięki analizie danych pochodzących z różnych źródeł (m.in. dronów i kamer).
Nowoczesna technologia umożliwia szybsze oraz sprawniejsze podejmowanie decyzji. Dodatkowo, jak wskazywaliśmy, minimalizowane jest także ryzyko popełnienia błędu w wyniku zmęczenia, które w wymagających warunkach bojowych nawarstwia się i może powodować problemy z np. koncentracją czy refleksem.
Czytaj też
Wojsko Polskie chce mieć AI
Potencjał sztucznej inteligencji zauważa również Wojsko Polskie. Przed naszymi kamerami gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni stwierdził, że „nie możemy sobie pozwolić na to (…) aby nie zaimplementować tej technologii do naszych rozwiązań”.
Dalsza część artykułu pod filmem.
Dlatego w ramach Sił Zbrojnych RP powstaje zupełnie nowa jednostka: Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji(CISI), która będzie podlegać cyberwojskom i odpowiadać nie tylko za nie tylko rozwijanie AI z myślą o polskim wojsku, ale i implementować konkretne rozwiązania.
W odpowiedzi na nasze pytanie wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że pieniądze przeznaczone na jej formowanie są zabezpieczone w budżecie. Jak dodał, znaczenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak AI, dla SZ RP wyraźnie podkreślono w przyjętej we wrześniu strategii AI.
Więcej w materiale: Pieniądze na nową jednostkę Wojska Polskiego. Szef MON zabrał głos.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Schabowy
W Izraelu też podobno używali AI do wyznaczenia celów dla ich pocisków rakietowych.
Prezes Polski
Może po prostu kupić system od Ukraińców, albo pozyskać go w barterze?