Armia i Służby
Ukraina w manewrach NATO. Ważny sprawdzian
Ukraińska marynarka wojenna po raz pierwszy brała udział w słynnych natowskich manewrach w Portugalii. W ich trakcie sprawdzono działanie innowacyjnego ekosystemu, który ma podnieść skuteczność działań bojowych i zbudować przewagę nad Rosją.
W dniach 9-27 września br. w Portugalii miały miejsce największe na świecie tego typu manewry. Mowa o natowskim ćwiczeniu REMPUS, podczas którego wiodącą rolę odgrywają bezzałogowce różnego typu.
Sojusz wskazuje, że inicjatywa stanowi odpowiedź na coraz trudniejsze i wymagające środowisko bezpieczeństwa. W związku z tym wspólnota, poprzez m.in. takie manewry, chce podnosić swoje zdolności w zakresie nie tylko reagowania, ale i odstraszania. Tu kluczową rolę odgrywają nowoczesne technologie, w tym drony i ich roje wspomagane algorytmami sztucznej inteligencji.
Czytaj też
Autonomia wchodzi na pole bitwy
Zwiększenie autonomii na polu bitwy wydaje się być zjawiskiem nieuniknionym. NATO zdaje sobie z tego sprawę, dlatego każdego roku organizuje ćwiczenia REMPUS, aby dać sojusznikom i partnerom przestrzeń do testowania innowacyjnych rozwiązań, często wielodomenowych. Tylko sprawdzenie możliwości w praktyce pozwala na wykonanie realnego kroku naprzód.
„Coroczne manewry, organizowane i prowadzone przez portugalską marynarkę wojenną oraz NATO z udziałem zagranicznych sił zbrojnych, uniwersytetów i firm, odbywają się od kilku lat z coraz większym rozmachem.” – wskazuje serwis Defence24.
Czytaj też
Ukraińskie wojsko ma być skuteczniejsze
W tym roku nie zabrakło Ukrainy, która podzieliła się swoim doświadczeniem, ale i przetestowała nowoczesny ekosystem wojskowy.
DELTA, bo o niej mowa, ma zwiększyć świadomość sytuacyjną poprzez m.in. wykorzystanie danych z różnych źródeł (np. dronów) i wymianę informacji. Przypomnijmy, że powstała w 411. samodzielnym batalionie ukraińskich terytorialsów, którzy początkowo stworzyli ją na własne potrzeby.
Obecnie ekosystem jest stale rozwijany. Przykładem może być wdrożenie specjalistycznej platformy analizy wideo pola walki „Vezha”. Jak informowaliśmy, dzięki temu ukraińskie wojsko może każdego dnia analizować nagrania z setek UAV, wykrywać i klasyfikować ponad 4 tys. obiektów.
DELTA spełnia natowskie standardy (potwierdziły to już ćwiczenia NATO CWIX) oraz został zintegrowany z polskim systemem TOPAZ. Teraz rozwiązanie przeszło kolejny ważny sprawdzian.
Czytaj też
DELTA usprawniła działania NATO
Nasi wschodni sąsiedzi podają, że po raz pierwszy ukraińska marynarka wojenna wzięła udział w manewrach REMPUS. W trakcie działań wykorzystano DELTĘ, co pozwoliło na koordynację pracy ponad 50 bezzałogowców różnego typu.
„W trakcie ćwiczenia DELTA była również w stanie połączyć się z niemieckim psem-robotem Rheinmetall Robotics-L i odebrać dane dotyczące lokalizacji” – podkreśla Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Resort zaznacza, że z powodzeniem zintegrowano krajowe rozwiązanie z innymi systemami bojowymi. Umożliwiło to sprawną wymianę informacji i danych. Nie było też problemu z rozróżnieniem sił swój-obcy. W efekcie DELTA usprawniła zarządzanie operacjami i podniosła poziom koordynacji działań uczestników ćwiczenia.
Czytaj też
Ukraina w manewrach NATO
„Szereg natowskich wydarzeń, w których braliśmy udział w tym roku potwierdza, jak cenne dla zachodnich partnerów są osiągnięcia naszych sił zbrojnych” – komentuje udział Ukrainy w m.in. REMPUS wiceminister obrony Kataryna Czernogorenko.
Nasi sąsiedzi pozostają aktywni na polu rozwoju nowoczesnych technologii wojskowych, aby za ich pomocą zbudować przewagę nad Rosją i jej siłami.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany