Armia i Służby
Ukraina planuje utworzyć nowy rodzaj wojsk
Wiele wskazuje na to, że Ukraina będzie miała nowy rodzaj wojsk. Sztab Generalny SZU ujawnił, że trwają prace nad utworzeniem specjalistycznych sił, które mają pomóc w walce z Rosją.
Nasi wschodni sąsiedzi każdego dnia muszą mierzyć się z rosyjską agresją. Siły Putina prowadzą działania w wielu domenach. Ataki rakietowe, drony, operacje tradycyjnych wojsk to tylko jedna z wielu odsłon trwającej wojny. Biorąc pod uwagę złożoność zagrożeń, nie może być zaskoczeniem fakt, że na Ukrainie podejmowane są kroki na rzecz utworzenia zupełnie nowego rodzaju sił zbrojnych.
Czytaj też
Ataki na Ukrainę
Inwazja Rosji ma cyfrowy wymiar. Hakerzy powiązani ze specsłużbami, w tym FSB czy GRU, pozostają aktywni, próbując przełamać zabezpieczenia w ukraińskim wojsku czy administracji. Kremlowi zależy m.in. na kradzieży cennych danych; podejmowane są również próby zakłócenia działania infrastruktury. Przykłady cyberataków regularnie opisujemy na naszych łamach w zakładce: Wojna na Ukrainie.
Czytaj też
Wojsko Polskie ma cyberżołnierzy
Polska poddawana jest podobnej presji ze strony Rosji i Białorusi, lecz nasz kraj posiada specjalistyczny komponent sił zbrojnych, który odpowiada właśnie za bezpieczeństwo i obronę przed wrogimi atakami w sieci. O zagrożeniach mówił przed naszymi kamerami gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (nagranie poniżej).
Dalsza część artykułu pod filmem.
Ukraina dostrzegła potrzebę powołania własnych cyberwojsk i pracuje nad ich utworzeniem.
Czytaj też
Nowy rodzaj wojsk na Ukrainie
Sztab Generalny SZU poinformował, że przedstawiciele armii, środowiska politycznego, służb oraz eksperci odbyli zamknięte spotkanie, w ramach którego omówiono koncepcję utworzenia cyberwojsk jako odrębnego rodzaju Sił Zbrojnych Ukrainy.
Skupiono się przede wszystkim na głównych założeniach ich działania, zadaniach oraz podziale kompetencji, uwzględniając „doświadczenia tworzenia i funkcjonowania cyberwojsk wiodących państw świata”. Nie wskazano jednak, o które państwa chodzi. Można wnioskować, że w tym gronie znajdują się polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, posiadające międzynarodową renomę oraz współpracujące blisko z ukraińską armią.
Uczestnicy przeanalizowali również doświadczenia tamtejszych sił zbrojnych w zakresie odpierania wrogich ataków w sieci.
„Powołanie cyberwojsk jako odrębnego rodzaju wojsk pozwoli znacząco podnieść zdolności naszej armii” – podkreślił Sztab Generalny SZU. Jak dodał, to szczególnie ważne, ponieważ cyberprzestrzeń stanowi odrębną domenę operacyjną, obok lądu, powietrza, wody i kosmosu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].