Armia i Służby
Ukraińskie wojsko podnosi skuteczność działań bojowych
Na potrzeby ukraińskiego wojska stworzono specjalistyczną platformę przeznaczoną do analizy wideo. Rozwiązanie pozwala wykrywać i klasyfikować tysiące obiektów. Ministerstwo Obrony podzieliło się informacjami na temat nowego narzędzia.
Ukraińcy rozwijają ekosystem Delta, aby podnieść skuteczność działań bojowych na froncie. Rozwiązanie stworzone przez krajowych ekspertów ma wydatnie pomóc tamtejszym siłom zbrojnym w walce z Rosją.
Czytaj też
Walka z Rosją. Lepsza świadomość sytuacyjna
Jak informowaliśmy, głównym zadaniem Delty jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej poprzez m.in. wykorzystanie danych z różnych źródeł (np. dronów) i wymianę informacji.
Ekosystem spełnia standardy NATO, co zostało potwierdzone w ramach ćwiczeń sojuszniczych, w tym NATO CWIX. Ponadto, zintegrowano go pomyślnie z polskim systemem TOPAZ (więcej w materiale: Ukraiński system bojowy zintegrowany z polskim TOPAZ-em).
Czytaj też
Analiza pola walki. „Ponad 4000 obiektów”
Teraz w ramach Delty udostępniono specjalistyczną platformę analizy wideo pola walki „Vezha”, o czym publicznie poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Resort wskazuje, że nowe rozwiązanie buduje przewagę technologiczną SZU oraz minimalizuje zależność od innych służb.
„Za pomocą Vezha nasze wojsko każdego dnia może analizować wideo z setek UAV, wykrywać i klasyfikować ponad 4000 obiektów” – twierdzi wiceminister obrony Kateryna Czernogorenko. Dzięki temu ukraińska armia ma być w stanie podejmować szybsze i bardziej precyzyjne działania, generując straty po stronie sił Putina.
Czytaj też
Zaczęło się od terytorialsów
Vezha została zintegrowana z ekosystemem Delta dzięki zaangażowaniu i współpracy kilku zespołów.
Narodziny platformy miały miejsce w 411. samodzielnym batalionie ukraińskich terytorialsów, którzy stworzyli ją na własne potrzeby. Następnie Centrum Innowacji MON włączyło się w jej rozwijanie i ujednolicenie z myślą o wdrożeniu Delta we wszystkich jednostkach SZU. W pracach brały udział również Tube i Raven.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany