Reklama

Armia i Służby

Transfer talentów. Wywiad USA korzysta na zwolnieniach w Big Tech

programista
Autor. Christina Morillo/pexels.com

Amerykański wywiad oraz agencje federalne starają się pozyskiwać talenty; osoby, które straciły zatrudnienie w efekcie ostatniej fali zwolnień wśród gigantów technologicznych. Jednym z narzędzi dotarcia do specjalistów jest LinkedIn.  

Reklama

W ostatnim czasie, zwłaszcza pod koniec ubiegłego roku, głośno było o masowych zwolnieniach w branży Big Tech. Wiele mówiło się o Twitterze, z którego po przejęciu platformy przez Elona Muska zwolniono blisko połowę pracowników (z 8 tys. miało zostać ok. 4 tys.).

Reklama

Z czasem pojawiły się doniesienia o podobnych ruchach w innych koncernach (m.in. Meta, Snap, Amazon). Jak informowaliśmy w listopadzie, blisko 800 firm technologicznych zwolniło ponad 120 tys. osób.

Czytaj też

Większa aktywność NSA

Taki odpływ specjalistów z największych koncernów to dla amerykańskich agencji szansa na pozyskanie prawdziwych specjalistów z wiedzą i doświadczeniem w swoim fachu. Działania w celu przyciągnięcia ich do siebie podejmuje m.in. wywiad USA.

Reklama

NSA (National Security Agency) od kilku miesięcy rekrutuje utalentowanych pracowników, którzy stracili zatrudnienie w firmach technologicznych i startupach. Molly Moore, zastępca dyrektora NSA ds. siły roboczej, w rozmowie z Nextgov wskazała, że agencja stara się wykorzystać falę zwolnień w Big Tech, aby wzmocnić swoje kadry.

W związku z tym agencja zwiększyła swoją aktywność na polu rekrutacji. Zaangażowała się np. w udział w targach pracy i rozpowszechnianie ogłoszeń o pracę oraz innych informacji na temat wakatów w m.in. mediach społecznościowych.

Czytaj też

Praca poprzez LinkedIn

Przykładowo, od października do grudnia 2022 r. agencja starała się dotrzeć do pracowników zwolnionych z Big Techów za pośrednictwem serwisu LinkedIn. Skutkiem był napływ podań i  w związku z tym 9 stycznia br. rozpoczęto drugą tego typu kampanię (ma trwać do marca), licząc na podobne efekty.

Rzecznik NSA powiedział Nextgov, że dotychczasowe wysiłki w obszarze rekrutacji zaowocowały zatrudnieniem ok. 1 tys. nowych pracowników na stanowiska m.in. techniczne, biznesowe i związane z cyberprzestrzenią.

Czytaj też

3 tys. pracowników w 2023 r.

Wywiad USA chce pozyskać „najlepsze talenty” na wczesnym i średnim etapie życia zawodowego. Ich umiejętności pozwoliłyby Stanom Zjednoczonym np. wzmocnić cyberbezpieczeństwo, które Molly Moore określiła „imperatywem narodowym”.

W oficjalnym komunikacie NSA zadeklarowała, że chce zwiększyć liczbę pracowników w 2023 r., dokonując „jednego z największych wzrostów zatrudnienia od 30 lat”. Mowa o 3 tys. nowych pracowników.

Na łamach Nextgov Molly More wyjaśniła, że ponad połowa stanowisk, na które agencja poszukuje specjalistów dotyczy dziedzin związanych z cybernetyką i technologią. Rekruterzy skupiają się na m.in. inżynierach oprogramowania, specjalistach ds. cyberbezpieczeństwa, analitykach, matematykach czy ekspertach od danych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama