Reklama

Polityka i prawo

Fala zwolnień w Big Techach. Nie tak straszna, jak ją malują?

fot. Alex Kotliarskyi/ Unsplash/ Domena publiczna

Czy osoby zwalniane z firm technologicznych odnajdą się na rynku pracy w nowej rzeczywistości? Najnowsze dane wskazują na to, że ich sytuacja nie jest tak zła, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Czy fala zwolnień, która dosięgnęła dziesiątek tysięcy osób pracujących do niedawna w największych firmach technologicznych skaże je na wielomiesięczne bezrobocie? Niekoniecznie. Okazuje się, że rynkowe zapotrzebowanie na pracowników technologicznych nie słabnie.

Czytaj też

Zapotrzebowanie rośnie

Jak informuje amerykański Business Insider , popyt na pracowników technologicznych w firmach, które technologicznymi nie są, przewyższył już popyt na tychże pracowników w samych Big Techach. Oznacza to, że ich kwalifikacje zawodowe nadal pozostają bardzo pożądane na rynku pracy.  

Taki stan rzeczy wynika głównie z faktu ciągle postępujące rewolucji cyfrowej. Dziś praktycznie każda branża musi otwierać się na nowe technologie, a w konsekwencji - na pracowników, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Dotyczy to także administracji publicznej.

Z badań przeprowadzonych przez międzynarodową firmę doradztwa strategicznego Bain, liczba ofert dla pracowników z doświadczeniem w Web3 czy w sztucznej inteligencji wzrosła odpowiednio o 237 proc. i 108 proc. między ostatnim kwartałem 2020 roku, a trzecim kwartałem 2022 roku.

Czytaj też

Jest jedno "ale"...

W opisywanej beczce miodu jest pewna łyżeczka dziegciu. Mianowicie chodzi o zarobki. Mało która instytucja jest bowiem w stanie pozwolić sobie na pensje podobne do tych, które wypłacają największe firmy technologiczne.

Wiele wskazuje więc na to, że pracy dla zwalnianych obecnie specjalistów co prawda nie zabraknie, ale istnieją nieduże szanse na to, że w nowych miejscach zatrudnienia będą opłacani tak samo dobrze, jak u poprzednich pracodawców.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze