Armia i Służby
Sztuczna inteligencja w wojsku. Deklaracja i apel do państw
Stany Zjednoczone wzywają społeczność międzynarodową do podjęcia działań na rzecz zagwarantowania odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji w wojsku. Waszyngton wydał deklarację w tej sprawie i zaapelował do innych krajów o przystąpienie do niej.
Departament Stanu USA zwraca uwagę, że coraz więcej państw rozwija wojskowe zdolności w obszarze sztucznej inteligencji (AI). Mowa o np. wykorzystaniu AI do tworzenia autonomicznych systemów.
Administracja Joe Bidena podkreśla, że użycie tej innowacyjnej technologii powinno być etyczne, odpowiedzialne i podnosić bezpieczeństwo narodowe.
„Sięganie po sztuczną inteligencję w konflikcie zbrojnym musi być zgodne z obowiązującym międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym z jego podstawowymi zasadami" – zaznacza Departament Stanu USA.
Zdaniem Amerykanów, należy dokładnie rozważyć ryzyka i korzyści związane z wykorzystaniem AI w ramach armii, a także zminimalizować ewentualne zdarzenia niepożądane.
Czytaj też
Deklaracja: zasady i postanowienia
Biorąc to wszystko pod uwagę, Stany Zjednoczone wzywają państwa do podjęcia odpowiednich środków w celu zagwarantowania odpowiedzialnego rozwoju, rozmieszczenia i użycia swoich wojskowych zdolności w zakresie sztucznej inteligencji , w tym systemów autonomicznych.
Waszyngton opracował deklarację, w której wskazał główne zasady i postanowienia dotyczące AI w ramach armii. Wśród nich znajdują się m.in. dokonanie przeglądów prawnych (zgodność z prawem międzynarodowym, zwłaszcza humanitarnym), zapewnienie kontroli człowieka i podejmowanie przez niego decyzji w krytycznych działaniach (np. użycie broni jądrowej) oraz ustanowienie mechanizmu nadzoru rozwoju i wdrażania AI w armii, za który odpowiedzialni będą „wyżsi urzędnicy".
Ponadto, deklaracja wskazuje, że państwa powinny „przyjąć, opublikować i wdrożyć zasady odpowiedzialnego projektowania, rozwoju, rozmieszczania i użycia zdolności sztucznej inteligencji przez podmioty wojskowe".
Niezbędne jest również zachowanie odpowiedniej ostrożności (prowadzenie audytów itp.) podczas prac nad tą technologią, zminimalizowanie ryzyka stronniczości w ramach wojskowych zdolności AI oraz właściwe przeszkolenie personelu, który będzie miał styczność ze sztuczną inteligencją.
Co więcej, Departament Stanu USA wskazuje na potrzebę zdefiniowania zastosowania omawianej technologii, poddawania jej rygorystycznym testom oraz monitoringowi, a także wdrożenia mechanizmów, pozwalających na minimalizację lub całkowitą likwidację potencjalnych niezamierzonych skutków.
Czytaj też
Po złożeniu podpisu
Państwa, które zdecydują się na przystąpienie do deklaracji, zobowiązują się do wdrażania wymienionych zasad oraz praktyk, a ponadto publicznego opisywania swojego zaangażowania w tym obszarze.
Innym obowiązkiem wynikającym z porozumienia jest wspieranie innych podobnego typu wysiłków oraz angażowanie reszty społeczności międzynarodowej do promowania tego typu praktyk i zasad.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany