Armia i Służby
Ukraina unowocześni wojsko. Zełenski podpisał ustawę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, która ma unowocześnić tamtejsze wojsko oraz podnieść bezpieczeństwo. Nowe przepisy umożliwiają m.in. korzystanie z chmury krajów NATO.
We wtorek 2 kwietnia br. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę nr 10062, która dotyczy tamtejszego wojska. Nowe przepisy przewidują zmiany w funkcjonowaniu armii oraz współpracy z krajami partnerskimi, w tym NATO.
Czytaj też
Wojsko Ukrainy. Cyfryzacja i nowoczesność
Jak informowaliśmy, w połowie stycznia br. regulację przyjęła Rada Najwyższa Ukrainy, a wówczas resort obrony i Sztab Generalny SZU wskazywał, że ustawa ma kluczowe znaczenie dla zdolności obronnych naszego wschodniego sąsiada. Chodzi o unowocześnienie i cyfryzację armii.
Rozwój ukraińskiego wojska
„Ustawa stanowi wielki krok na rzecz rewolucyjnych zmian w naszym wojsku” – ocenia wiceministra obrony Kateryna Czernogorenko, cytowana w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Jak dodaje, dzięki cyfryzacji wojskowe systemy informatyczne będą mogły rozwijać się w sposób bardziej elastyczny, a to ma odmienić siły zbrojne. Pytanie, co przewiduje podpisana przez Wołodymyra Zełenskiego ustawa?
Ukraina skorzysta z chmury NATO
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stworzenie możliwości dla korzystania z chmury państw członkowskich NATO. „Wzmocni to ochronę oraz usprawni wymianę danych z partnerami” – wyjaśnia ukraiński MON.
Takie rozwiązanie sprawi, że nasi sąsiedzi zyskają m.in. szerszy dostęp do komórek wywiadowczych zachodnich krajów. Bezpieczeństwo danych i zasobów Ukrainy znacznie wzrośnie.
Czytaj też
Ukraina stawia na cyfrowe rozwiązania
Dzięki ustawie będzie można stworzyć elektroniczne biuro poborowe oraz aplikację Army+. W efekcie „obsługa personelu wojskowego i poborowych stanie się łatwiejsza” – stwierdza Kateryna Czernogorenko.
Jak podaje resort obrony, uruchomienie apki planowane jest już na okres letni. Na początku znajdą się w niej raporty, informacje i komunikaty oraz inne źródła wiedzy. Z czasem mają być dodawane kolejne funkcje.
Powstanie też krajowy rejestr żołnierzy SZU, który pozwoli im załatwić wiele spraw online, a także uruchomiony zostanie cyfrowy dokumenty księgowy dla wojskowych.
„To podstawa (omawiana ustawa – red.) do dalszych zmian. Ministerstwo pracuje (…), aby cyfryzacja była kompleksowa: od personelu wojskowego po rozwój systemów” – podkreśla wiceministra obrony Ukrainy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany