Reklama

Armia i Służby

Rosyjski ostrzał Ukrainy. Problemy z łącznością

ukraina wojna inwazja rosja ataki rakietowe
Inwazja Rosji na Ukrainę: zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym.
Autor. Заступник Керівника ОПУ Олексій Кулеба/Facebook

Ataki Rosji na Ukrainę nie ustają. Rakiety i drony niszczą lub uszkadzają elementy ważnej infrastruktury za naszą wschodnią granicą. Mieszkańcy muszą się mierzyć z brakiem podstawowych usług.

Za Ukrainą kolejny ciężki rosyjski atakSiły Putina użyły dronów i rakiet w liczbie ponad 150, uderzając w różnych regionach. Celem były m.in. CharkówOdessaIwano-FrankiwskLwówZaporożeKropywnyckiWinnica czy Suma.

Czytaj też

Reklama

Atak Rosji. Ukraińcy bez prądu i wody

W wyniku ostrzału doszło do zniszczenia lub uszkodzenia obiektów, w tym infrastruktury krytycznej, we wspomnianych częściach Ukrainy. Jak przekazał w piątek 22 marca br. Ołeksij Kułeba (zastępca kancelarii prezydenta Zełenskiego), około 1,5 mln obywateli zostało pozbawionych prądu i/lub wody. 

„Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce na lewym brzegu Dniepru” – wskazał we wpisie na Facebooku.

Reklama

Ukraina po rosyjskim ostrzale

Rosjanie uszkodzili m.in. kilka elektrowni cieplnych oraz największą elektrownię wodną na Ukrainie. Wrogi ostrzał wpłynął również na łączność i dostęp do internetu

Specjaliści Netblocks, zajmujący się monitorowaniem zakłóceń sieci, w piątek w godzinach porannych wydali komunikat, pokazujący spadek łączności na Ukrainie. Nastąpiło to po rosyjskich atakach. Najpoważniejsze problemy były w m.in. Charkowie, Winnicy i Chmielnickim.

Czytaj też

Reklama

Rosyjski ostrzał. Ukraińscy bohaterowie

Dla naszych wschodnich sąsiadów tego typu sytuacje nie są niczym nowym. Rosyjskie rakiety regularnie niszczą elementy ważnej infrastruktury. Obok m.in. sieci energetycznych, celem są również stacje bazowe, światłowody czy anteny telewizyjne i radiowe. 

Ukraińscy inżynierowie mają pełne ręce roboty i muszą pracować w ciężkich, wymagających warunkach, aby przywrócić podstawowe usługi mieszkańcom. Z tego względu nazywani są często „cichymi bohaterami”.

Przywrócono radio i telewizję

Przykładowo, na naszych łamach opisywaliśmy wysiłki specjalistów po masowym nocnym rosyjskim ataku z 13 na 14 marce br. Wówczas zniszczona została m.in. infrastruktura radiowa i telewizyjna w obwodzie charkowskim i sumskim. Inżynierowie przez kilka dni pracowali, aby przywrócić nadawanie sygnałów i dostęp obywateli do mediów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama