Polityka i prawo
Ataki Rosji na Ukrainę. Będzie ustawa
Ataki Rosji na Ukrainę mają charakter ciągły i różnorodny. Kijów rozpoczął prace na zdefiniowaniem na gruncie ustawy pojęcia, o którym obecnie tak wiele się mówi. To zagrożenie dotyczy też Polski.
Ministerstwo Obrony Ukrainy rozpoczęło prace nad zdefiniowaniem cyberwojny na gruncie ustawy. O sprawie poinformowała wiceminister Kataryna Czernogorenko podczas konferencji naukowej, zorganizowanej przez Narodową Akademię Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
„Jestem przekonana, że takie wydarzenia (jak konferencja Akademii – red.) pozwolą nam razem z innymi państwowymi organami przedstawić propozycje legislacyjne pod koniec 2024 r.” – przekazała przedstawicielka resortu.
Czytaj też
Ważna definicja
Ministerstwo w wpisie na Telegramie twierdzi, że zdefiniowanie „cyberwojny” w ukraińskim prawie pomoże w uznaniu tego typu działań za akt wojny na gruncie prawa na poziomie międzynarodowym.
Ataki Rosji liczone w tysiącach
Resort przypomina też, że od początku inwazji Rosji SBU zneutralizowało blisko 10 tys. cyberataków. „Operacje wroga w cyberprzestrzeni mają charakter systematyczny i są wymierzone nie tylko w Ukrainę, ale i jej sojuszników” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Czytaj też
Wojna na Ukrainie. Polska celem Rosji
Potwierdza to chociażby przykład naszego kraju. Polska jest kluczowym punktem w niesieniu pomocy Kijowowi. To tędy przepływa transport np. zachodniego uzbrojenia. Sami też mocno angażujemy się we wsparcie Ukrainy, co z oczywistych względów nie podoba się Rosji. Jesteśmy jej celem.
Inwazja Rosji na Ukrainę. Polska w „permanentnym konflikcie”
„Jesteśmy w permanentnym konflikcie w cyberprzestrzeni” – podkreślił w rozmowie z naszym portalem gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Jak przekazał, „liczba zaawansowanych prób przełamania naszych zabezpieczeń zwiększyła się pięciokrotnie od inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku”.
Żołnierze polskiego cyberwojska każdego dnia ścierają się na salach operacyjnych w wrogiem. „Prowadzimy polowanie na adwersarza w różnych miejscach w systemach resortu obrony narodowej” – zaznaczył gen. dyw. Karol Molenda.
Czytaj też
Gen. dyw. Karol Molenda: Tu nie ma czasu pokoju
Jego zdaniem cyberprzestrzeń jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że jako jedyna jest domeną całkowicie stworzoną przez człowieka. Unikatowość wiąże się również z tym, że według generała nie występuje w niej stan pokoju.
„W moim przekonaniu w cyberprzestrzeni funkcjonują trzy stany: rywalizacji, konfliktu i wojny. Obecnie znajdujemy się w stanie konfliktu” – stwierdził Dowódca DKWOC.
Wojsko Polskie będzie wspierało Ukrainę
Wojsko Polskie angażuje się w pomoc Ukrainie. Siły Zbrojne RP pozostają aktywne na tym polu i jak zadeklarował gen. dyw. Karol Molenda to się nie zmieni.
„Szkolimy ukraińskich ekspertów na naszych cyberpoligonach. I to będzie kontynuowane. Przekazujemy również informacje, które z ich perspektywy są bardzo cenne” – przekazał.
Nasi sąsiedzi odwdzięczają się tym, co mają unikatowe: informacjami na temat wroga. W związku z tym korzyści ze współpracy płyną w dwie strony.
Czytaj też
Wywiad z Dowódcą cyberwojsk RP
Cały wywiad z Dowódcą polskich cyberwojsk jest dostępny pod linkiem: Wojsko RP rośnie. Generał Molenda szczerze o potencjale Polski. Sporo w nim też o m.in. sztucznej inteligencji używanej już przez Wojsko Polskie, pozycji naszego kraju w NATO i znaczeniu wojny kognitywnej.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].