Armia i Służby
Nocny atak Rosji na wschodnią Ukrainę. Przywrócono radio i telewizję
W wyniku ataku Rosji mieszkańcy wschodnich regionów Ukrainy zostali odcięci od telewizji i radia. Rakiety oraz drony uszkodziły infrastrukturę. Inżynierowie stanęli przed wyzwaniem.
W nocy z 13 na 14 marca br. Rosja przeprowadziła masowe ataki rakietowe i przy użyciu dronów na obiekty w obwodach charkowskim i sumskim. Jak podaje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), w wyniku operacji sił Putina zniszczona została infrastruktura telewizyjna i radiowa we wspomnianych regionach.
Skutek ataków Rosji
Na skutek ostrzału nie działały telewizja i radio w m.in. Izium, Łozowej, Sumy, Szostce i Białopolu obwód. Po ustaniu ataków do działania przystąpili specjaliści, w tym inżynierowie, lokalnych nadawców. Dzięki podjętym wysiłkom udało się przywrócić sygnały.
„Inżynierowie szybko przywrócili zasilanie i naprawili uszkodzoną infrastrukturę” – poinformowało we wtorek (19 marca br.) SSSCIP.
Czytaj też
Okupacja Ukrainy. Rosja blokuje telewizję
Służba wskazuje jednak, że fizyczne ataki to nie jedyny sposób Rosji na pozbawienie Ukraińców dostępu do informacji innych niż te, wpisujące się w prokremlowską propagandę.
Na naszych łamach opisywaliśmy przykład m.in. blokowania sygnału kanałów telewizyjnych w miejscowościach przy okupowanych terenach. W zamian emitowane są kanały prorosyjskie, w tym np. „Rosyjski Pokój”.
Rosyjski zasięg
Co więcej, rozszerzany jest zasięg rosyjskiej sieci telekomunikacyjnej. Ukraiński wywiad wojskowy podał liczby. Wynika z nich, że od 2023 r. zainstalowano ponad 700 stacji bazowych w obwodzie donieckim i ponad 200 w chersońskim. W efekcie obecnie ponad 85 proc. wszystkich instalacji w tych regionach należy do Rosji.
Czytaj też
Rosja chce złamać Ukraińców
Tego typu działania stanowią część operacji informacyjno-psychologicznych, których celem jest m.in. osłabienie morale Ukraińców. Moskwa stara się na nich oddziaływać w możliwie jak największym stopniu, aby kruszyć mur oporu i stopniowo realizować kolejne cele.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany