Armia i Służby
Polscy żołnierze w USA. Pierwsze takie ćwiczenie
Polscy żołnierze wzięli udział w pierwszych tego typu ćwiczeniach z udziałem wojskowych specjalistów U.S. 16th Air Force. „To coś więcej niż przyjaźń” – twierdzą Amerykanie.
Wojsko Polskie zacieśnia współpracę z amerykańską armią w zakresie zwalczania wrogich ataków w sieci. Bliskie relacje między siłami zbrojnymi obu państw przyczyniają się do podnoszenia ich poziomu bezpieczeństwa oraz pozwalają budować zdolności obronne, dzięki m.in. wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń.
Przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) na czele z najwyższym kierownictwem, odbywają delegacje do Stanów Zjednoczonych, aby nie tylko dbać o wzajemne relacje, ale również nabywać nowe umiejętności, dzięki realizacji wspólnych inicjatyw. I tak właśnie było w przypadku ostatniej wizyty.
Czytaj też
Polska i USA. Pierwsze takie ćwiczenie
Pod koniec października br. żołnierze DKWOC uczestniczyli w pierwszych tego typu ćwiczeniach z udziałem 16th Air Force (znane również jako Cyber Air Force). Jak podaje strona amerykańska, historyczna symulacja pt. Malicious Playground zakładała obronę przed cyberatakiem z użyciem złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym.
Uczestnicy działali ramię w ramię, aby odeprzeć atak oraz przeanalizować działania adwersarza, w tym operacje o charakterze wywiadowczym. Wspólne ćwiczenie pozwoliło obu stronom wyciągnąć wnioski i tym samym zwiększyć gotowość na zagrożenia, poprzez wzmocnienie współpracy.
Czytaj też
Amerykanie o Polakach: „Nasi przyjaciele”
Amerykanie doceniają polskie Dowództwo i wzajemne relacje, czego nie kryją w publicznych wypowiedziach.
„Ta inicjatywa (ostatnie ćwiczenia – red.) to coś więcej niż tylko przyjaźń i nasza dobra wola. To wysiłek, którego podstawą jest dążenie do wspólnych celów obronnych o strategicznym charakterze” – podkreślił płk John Habbestad z Cyber Air Force.
Nasi przyjaciele z DKWOC są niezwykle zdolni, chętni do pomocy oraz gotowi do budowania naszych zbiorowych zdolności.
Płk John Habbestad z Cyber Air Force
Czytaj też
Ważna rola USA
Współpraca i partnerstwo nie powstały znikąd. Podczas ostatniej edycji Cyber24 Day, gen. dyw. Karol Molenda, dowódca DKWOC zaznaczył, że Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w procesie budowania polskich cyberwojsk.
„W 2019 r. zdawaliśmy sobie sprawę, że musimy mieć dobrego, silnego partnera, dlatego pierwsze porozumienie podpisałem z Amerykanami” – przekazał generał.
Czytaj też
Relacje z USA coraz bliższe
Od tamtego momentu relacje obu państw w zakresie cyber zaczęły się zacieśniać. Normą stały się wideokonferencje, delegacje, wspólne ćwiczenia, wymiana wiedzy czy ekspertów.
„W ciągu ostatnich 2 lat wzmocniliśmy współpracę z polskim cyberwojskiem poprzez ponad 16 inicjatyw” – ujawnił mjr Emmanuel Rivera, oficer dyżurny 16th Air Force w naszym kraju.
O m.in. współpracy z amerykańskim wojskiem i biznesem mówił przed naszymi kamerami gen. dyw. Karol Molenda:
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].