Reklama

Armia i Służby

Ruszyły ćwiczenia NATO. Polskie dowództwo w ważnej roli

wojsko polska DKWOC
Polskie cyberwojska zostały docenione. Dowództwu powierzono ważne zadanie w ramach natowskich ćwiczeń.
Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/X

Ruszyły jedne z największych tego typu ćwiczeń NATO. Polskiemu dowództwu ponownie powierzono odpowiedzialne zadanie. Scenariusz powstał na bazie doświadczeń i wniosków z wojny na Ukrainie. Dzięki ćwiczeniom sojusz ma być silniejszy, bezpieczniejszy i skuteczniejszy w odstraszaniu. 

W sobotę wystartowały coroczne natowskie ćwiczenia Cyber Coalition. To jedno z największych wydarzeń wojskowych tego typu, obok słynnych Locked Shields. Główną ideą inicjatywy jest podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa, cyberobrony oraz zdolności Sojuszu do odstraszania adwersarzy. 

Wynika to z faktu, że działania w sieci stały się integralnym elementem współczesnych wojen i konfliktów, co doskonale pokazuje rosyjska inwazja na Ukrainę.  Nie bez powodu cyberprzestrzeń została uznana przez NATO za jedną z domen operacyjnych, obok lądu, powietrza, wody i kosmosu. 

Czytaj też

Reklama

Ćwiczenia NATO. Ponad 1000 żołnierzy

Cyber Coalition 2024 potrwa do piątku 6 grudnia br. W ćwiczeniach bierze udział ponad 1000 żołnierzy z 27 państw członkowskich NATO, 6 krajów partnerskich (w tym Ukraina, Japonia, Korea Południowa czy Szwajcaria) oraz instytucje UE – podaje TVP Info, powołując się na rzecznika polskich Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysława Lipczyńskiego. 

Inicjatywa kierowana jest z cyfrowego serca sojuszu – Tallina. To tam znajduje się Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO.

Czytaj też

Reklama

Wnioski z Ukrainy

Scenariusz zakłada obronę przed poważnym cyberatakiem wroga na kraj członkowski. Żołnierze będą musieli stawić czoła zagrożeniu i skutecznie ochronić m.in. wojskowe sieci czy infrastrukturę krytyczną. Cyber Coalition 2024 opiera się na doświadczeniach i wnioskach z wojny na Ukrainie

Czytaj też

Reklama

Cyber Coalition. Ważna rola Polski

W ćwiczeniach bierze udział Wojsko Polskie. Reprezentuje je Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), które – według informacji TVP Info – ponownie pełni odpowiedzialną rolę Dowództwa Regionalnego, obejmującego 10 krajów wschodniej flanki

Na czele pozostałych Dowództw Regionalnych stoją Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i instytucje NATO. Łącznie jest ich 4.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama