Armia i Służby
Policja rozbiła dwie grupy przestępcze. 26 osób z 224 zarzutami
Policja rozbiła dwie zorganizowane grupy przestępcze, które zajmowały się oszustwami. Liczba poszkodowanych może sięgać wiele tysięcy osób. Zatrzymano liderów.
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestęczości (CBZC) rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze. To efekt wielomiesięcznego śledztwa, w ramach którego funkcjonariusze przeanalizowali m.in. transfery finansowe do portfeli kryptowalutowych.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zatrzymano 26 osób. Wśród nich znajdują się przywódcy oraz członkowie odpowiedzialni za pranie pieniędzy.
Czytaj też
Oszustwa i pomoc cyberprzestępcom
Jak podaje CBZC, jedna z grup „zajmowała się udostępnianiem cyberprzestępcom z całej Polski infrastruktury informatycznej, umożliwiającej dokonywanie oszustw przez podsyłanie linków do fałszywych ogłoszeń sprzedaży sprzętu elektronicznego”.
Druga z kolei dokonywała oszustw, polegających na rozsyłaniu wiadomości do ofiar, w których podszywano się pod członków rodziny i proszono o przelanie środków w celu opłaty rzekomo zaległych rachunków. W praktyce pieniądze zasilały konta założone na słupów, a następnie transferowano je na inne konta, portfele kryptowalutowe lub wypłacane z bankomatów.
Czytaj też
Policja: potencjalnie tysiące ofiar
„Sprawcy wykorzystywali specjalne oprogramowanie umożliwiające prowadzenie kampanii SMS-owej, dzięki której mogli dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy osób w Polsce i za granicą” – wskazuje CBZC.
Policja szacuje, że liczba poszkodowanych może sięgać wiele tysięcy osób a straty wielu milionów złotych.
Czytaj też
Policyjna akcja
Biuro deklaruje, że ustalono skład każdej grupy oraz role, jakie pełnili jej członkowie. „Funkcjonariusze (…) zabezpieczyli i zablokowali także infrastrukturę informatyczną służącą do cyberprzestępczej działalności” – podaje.
Podczas czynności zajęto również serwer udostępniany przez sprawców w ramach hostingu, na którym znajdowało się dziesiątki terabajtów danych. Ponadto, w rękach policji znalazła się spora ilość komputerów, telefonów, nośników danych oraz kryptowaluty.
Czytaj też
Przestępcy za kratkami
26 zatrzymanych osób usłyszało łącznie 224 zarzuty, w tym kierowanie i udział w grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa internetowe. Jak wyjaśnia CBZC, „tego typu przestępstwa są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności”.
Do tej pory za kratkami przebywa 16 osób a 2 nieletnie trafiły do placówki dla nieletnich.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany