Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępczość w Polsce. Rośnie czy spada?

Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Jak wygląda rzeczywistość?
Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Jak wygląda rzeczywistość?
Autor. Sigmund/Unsplash

Statystyki dotyczące cyberbezpieczeństwa w Polsce przedstawiają dwie różne rzeczywistości. Czy w sieci możemy czuć się coraz bezpieczniej, a może wprost przeciwnie?

W 2023 roku stwierdzono w Polsce ponad 82 tys. cyberprzestępstw. Takie szacunki, powstałe na bazie danych policji (dotyczących zdarzeń popełnianych z art. 267, 286 oraz 287), przedstawiła „Rzeczpospolita”.

Z danych wynika, że przez ostatnie 5 lat liczba stwierdzonych cyberprzestępstw w Polsce wzrosła o 72 proc . (w 2019 r. było to 48,1 tys.).

Rośnie także liczba zgłoszonych incydentów bezpieczeństwa. Z ostatnich danych przedstawionych przez CERT Polska (za rok 2022) wynika, że w tym okresie doszło do zgłoszenia 322 tys. takich incydentów (wzrost rok do roku o 178 proc.)

Czytaj też

Reklama

Phishing się kończy?

O ile w powyższych przypadkach mówimy o znacznym wzroście zagrożeń, o tyle istnieje statystyka, która na pierwszy rzut oka mówi o poprawie poziomu bezpieczeństwa. Mowa o phishingu.

W 2022 r. zanotowano 20,3 tys. cyberprzestępstw ściganych na podstawie art. 287 kodeksu karnego, natomiast w 2023 r. „tylko” 13,4 tys. Phishing odchodzi do lamusa?

Odpowiedź twierdząca byłaby w tym przypadku nadużyciem. Przyczyn obecnej sytuacji może być kilka. W wersji optymistycznej chodzi o rosnącą świadomość Polaków dotyczącą niebezpieczeństw w sieci i unikanie niepewnych linków. W wersji pesymistycznej powodem jest brak chęci zgłaszania stosunkowo niewielkich strat finansowych oraz coraz mniejsza liczba zgłoszeń wynikająca z obaw o to, że służby nie będą potrafiły rozwiązać problemu.

Czytaj też

Reklama

Rola CBZC

W walce z cyberprzestępczością w Polsce ogromną rolę odgrywa powstałe w styczniu 2022 roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).

Według naszych danych, w 2023 roku dzięki działaniom tej jednostki przedstawiono zarzuty blisko 700 podejrzanym. Zatrzymano ponad 500 osób a zabezpieczono i odzyskano ponad 450 milionów złotych.

W tym roku budżet CBZC ma wynosić 520 milionów złotych, a więcej na temat zadań postawionych przed tą jednostką pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w tym miejscu. Natomiast o ostatniej akcji Biura, w wyniku którego zatrzymano cztery osoby podejrzane o prowadzenie ataków DDoS pisaliśmy dzisiaj tutaj.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama