Reklama

Armia i Służby

Cyberpolicja zatrzymała oszustów. Wyłudzali pożyczki i kredyty

Cyberpolicjanci zatrzymali kolejnych 5 osób w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej.
Cyberpolicjanci zatrzymali kolejnych 5 osób w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej.
Autor. CBZC/ oficjalna strona

Cyberpolicjanci zatrzymali kolejnych 5 osób w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała pożyczki, kredyty i leasingi z banków i instytucji finansowych.

Jak informuje CBZC, pod koniec lipca b.r. funkcjonariusze Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali kolejnych 5 osób, działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Oszuści zajmowali się wyłudzaniem pożyczek, kredytów i leasingów z banków i instytucji finansowych. Obecnie w tej sprawie jest już 53 podejrzanych.

Czytaj też

Reklama

6 mln zł strat

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC przeprowadzili kolejną operację w śledztwie, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całego kraju. Jej członkowie wyłudzali środki z instytucji finansowych na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach oraz dochodach osiąganych z deklarowanej działalności gospodarczej.

Zatrzymania odbyły się teraz na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego. Straty w związku z ich działalnością są szacowane na 6 mln złotych.

Czytaj też

Reklama

9 osób tymczasowo aresztowanych

Śledztwo jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach. Wobec 9 z 53 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie. Zabezpieczono mienie o wartości 4 mln złotych i zastosowano poręczenie majątkowe na łączną kwotę 1 mln zł. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Reklama

Czytaj też

Zastrzeż PESEL

Przypomnijmy, że od czerwca obowiązuje usługa „Zastrzeż PESEL”. Chroni ona obywateli przed wyłudzeniem niechcianej pożyczki czy przed wzięciem innych zobowiązań na ich dane.

Co istotne, rejestr zastrzeżeń jest dobrowolny dla obywateli, ale obowiązkowy dla firm udzielających pożyczek/banków/sądów itp. To oznacza, że instytucje te będą musiały sprawdzić czy dane wnioskującego np. o pożyczkę, nie widnieją w tym rejestrze. Jeśli udzieliłyby zobowiązania oszustowi, to one będą musiały ponieść tego konsekwencje, a nie obywatel.

O tym jak zastrzec swój numer PESEL pisaliśmy w tym materiale.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama