Reklama

Armia i Służby

Oszustwo na wnuczka. Zatrzymano dwie osoby

oszustwo na wnuczka policja
Zatrzymany przez Policję oszust.
Autor. Policja Zakopane

W ręce Policji wpadli oszuści stosujący metodę na wnuczka. Ich ofiarą padła seniorka z Podhala, która straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawcy nie mieli skrupułów.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Zakopanego zatrzymali 25-letnią kobietę i 27-letniego mężczyznę, którzy dopuścili się oszustwa na wnuczka w powiecie tatrzańskim. Do procederu doszło 1 października br. 

Czytaj też

Reklama

Telefon o złym stanie zdrowia

Ofiarą pary padła kobieta w podeszłym wieku. Sprawcy zadzwonili na jej numer i poinformowali o rzekomym złym stanie zdrowia bliskiej jej osoby. Jak twierdzili, aby pomóc, konieczne jest przelanie środków i należy to wykonać jak najszybciej (presja czasu). 

„Kobieta uwierzyła przestępcom, a następie przekazała im swoje oszczędności w wysokości 38 tys. zł” – czytamy w komunikacie Policji. Seniorka po czasie zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa na wnuczka i zawiadomiła organy ścigania.

Czytaj też

Reklama

Przeszukanie i areszt

W wyniku prowadzonych czynności udało się zatrzymać sprawców. Podczas przeszukania ich samochodu funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę poszkodowanej kobiety. 

Zatrzymanej parze przedstawiono zarzuty oszustwa, za co grozi do 8 lat więzienia. Obecnie wobec nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. 

Czytaj też

Reklama

Ma być mniej oszustw telefonicznych. Kary dla telekomów

Od 26 października br. ma być mniej tego typu oszukańczych telefonów ze względu na zobowiązania wynikające z ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, które zostały nałożone na operatorów telekomunikacyjnych. 

Zgodnie z przepisami, do tego dnia telekomy miały czas na wdrożenie rozwiązań technicznych i organizacyjnych, mających na celu m.in. blokowanie fałszywych połączeń. W przypadku niezastosowania się do prawa, grożą im kary, w tym finansowe sięgające do 3 proc. przychodu

Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale: Kary za spoofing. Telekomom skończył się czas. O problemie rozmawialiśmy również z prokurator Agnieszką Gryszczyńską, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagranie niebawem znajdziecie na naszym kanale YouTube.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama