Armia i Służby
Polak szefem sztabu. Ofensywne manewry NATO
![wojsko polska dkwoc](https://cdn.defence24.pl/2023/12/18/800x450px/t3XBZhnNIskgiwf0KO9XYXFhMuhJQrAmhjY49MLt.rumn.png)
Autor. CyberDefence24.pl
Oficer Wojska Polskiego stanął na czele sztabu Cross Swords w trakcie ćwiczeń NATO, podczas których testowano ofensywne możliwości Sojuszu.
Oficerowie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) brali udział w zakończonym w piątek 15 grudnia br.ćwiczeniu Crossed Swords 2023, organizowanym przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, CCDCOE). Polscy żołnierze byli zaangażowani w pracę zespołów Red Team – wskazują cyberwojska RP.
Ofensywny charakter
Inicjatywa jest przeznaczona do podnoszenia zdolności i umiejętności w zakresie prowadzenia ofensywnych operacji w cyberprzestrzeni. Wydarzenie ma charakter cykliczny i każdego roku bierze w nim udział ponad 20 krajów. Pozwala na sprawdzenie w kontrolowanym środowisku współpracy państw członkowskich NATO.
Najnowsza edycja
Podczas najnowszej edycji Crossed Swords 2023 wykorzystano specjalistyczną platformę (tzw. cyberpoligon) Cyber Range 14. Scenariusz zakładał konflikt między krajem przyjaznym Berylią a wrogim sąsiadem Crismonią.
Żołnierze musieli wykazać się wiedzą i doświadczeniem w takich obszarach jak testy penetracyjne, automatyka przemysłowa, świadomość operacyjna, informatyka śledcza oraz prowadzenie ofensywnych operacji na stanowiskach dowódczych w Cyber HQ. Z założenia cyberdziałania miały być zintegrowane z atakami kinetycznymi.
W pierwszych godzinach ćwiczenia, wojskowym specjalistom miało udać się skutecznie wykorzystać luki, doprowadzając do naruszenia bezpieczeństwa w krytycznych elementach infrastruktury. CCDCOE podało, że uczestnicy posługiwali się „najnowocześniejszym oprogramowaniem” takich firm jak np. Sekoia.io, Thales czy Dragos.
#TWITTER[ id: pjm9WC ]
Polski oficer na czele
Warto podkreślić, że na czele sztabu Cross Swords w trakcie omawianej edycji ćwiczenia stał przedstawiciel Wojska Polskiego – oficer DKWOC. Cyberwojska RP z roku na rok zwiększają swoje zaangażowanie w inicjatywę. To pokazuje, że cybersiły naszego kraju rozwijają się i zdobywają cenne kompetencje oraz doświadczenie. W oczach sojuszników zyskujemy, a dzięki temu znaczenie DKWOC rośnie.
Wojsko Polskie rozwija się
Potwierdzeniem tego może być m.in. ważne zadanie, jakie przypadło Dowództwu podczas największych ćwiczeń NATO dla cyberwojsk Cyber Coalition 2023. Brało w nich udział ponad 1300 specjalistów a DKWOC, pełniąc odpowiedzialną rolę Dowództwa Regionalnego, obok USA i Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat piszemy w materiale: Ćwiczenie NATO. Polska obok USA i Wielkiej Brytanii.
Nie można także pomijać historycznego dla naszego kraju wydarzenia, jakie miało miejsce w październiku br. w Krakowie. Jak informowaliśmy, do stolicy Małopolski przybyli dowódcy cyberwojsk z całego świata, aby wziąć udział w największym wojskowym forum poświęconym cyberbezpieczeństwu – Cyber Commanders Forum.
Dlaczego było to wyjątkowe wydarzenie? Zobaczcie naszą rozmowę z gen. dyw. Karolem Molendą, Dowódcą DKWOC oraz gospodarzem wydarzenia:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?