Reklama

Armia i Służby

wojsko polska dkwoc

Polak szefem sztabu. Ofensywne manewry NATO

Oficer Wojska Polskiego stanął na czele sztabu Cross Swords w trakcie ćwiczeń NATO, podczas których testowano ofensywne możliwości Sojuszu.

Reklama

Oficerowie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) brali udział w zakończonym w piątek 15 grudnia br.ćwiczeniu Crossed Swords 2023, organizowanym przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, CCDCOE). Polscy żołnierze byli zaangażowani w pracę zespołów Red Team – wskazują cyberwojska RP.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ofensywny charakter

Inicjatywa jest przeznaczona do podnoszenia zdolności i umiejętności w zakresie prowadzenia ofensywnych operacji w cyberprzestrzeni. Wydarzenie ma charakter cykliczny i każdego roku bierze w nim udział ponad 20 krajów. Pozwala na sprawdzenie w kontrolowanym środowisku współpracy państw członkowskich NATO

Czytaj też

Najnowsza edycja

Podczas najnowszej edycji Crossed Swords 2023 wykorzystano specjalistyczną platformę (tzw. cyberpoligon) Cyber Range 14. Scenariusz zakładał konflikt między krajem przyjaznym Berylią a wrogim sąsiadem Crismonią

Żołnierze musieli wykazać się wiedzą i doświadczeniem w takich obszarach jak testy penetracyjne, automatyka przemysłowa, świadomość operacyjna, informatyka śledcza oraz prowadzenie ofensywnych operacji na stanowiskach dowódczych w Cyber HQ. Z założenia cyberdziałania miały być zintegrowane z atakami kinetycznymi

W pierwszych godzinach ćwiczenia, wojskowym specjalistom miało udać się skutecznie wykorzystać luki, doprowadzając do naruszenia bezpieczeństwa w krytycznych elementach infrastruktury. CCDCOE podało, że uczestnicy posługiwali się „najnowocześniejszym oprogramowaniem” takich firm jak np. Sekoia.io, Thales czy Dragos.

#TWITTER[ id: pjm9WC ] 

Czytaj też

Polski oficer na czele

Warto podkreślić, że na czele sztabu Cross Swords w trakcie omawianej edycji ćwiczenia stał przedstawiciel Wojska Polskiego – oficer DKWOC. Cyberwojska RP z roku na rok zwiększają swoje zaangażowanie w inicjatywę. To pokazuje, że cybersiły naszego kraju rozwijają się i zdobywają cenne kompetencje oraz doświadczenie. W oczach sojuszników zyskujemy, a dzięki temu znaczenie DKWOC rośnie.

Czytaj też

Wojsko Polskie rozwija się

Potwierdzeniem tego może być m.in. ważne zadanie, jakie przypadło Dowództwu podczas największych ćwiczeń NATO dla cyberwojsk Cyber Coalition 2023. Brało w nich udział ponad 1300 specjalistów a DKWOC, pełniąc odpowiedzialną rolę Dowództwa Regionalnego, obok USA i Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat piszemy w materiale: Ćwiczenie NATO. Polska obok USA i Wielkiej Brytanii.

Nie można także pomijać historycznego dla naszego kraju wydarzenia, jakie miało miejsce w październiku br. w Krakowie. Jak informowaliśmy, do stolicy Małopolski przybyli dowódcy cyberwojsk z całego świata, aby wziąć udział w największym wojskowym forum poświęconym cyberbezpieczeństwu – Cyber Commanders Forum

Dlaczego było to wyjątkowe wydarzenie? Zobaczcie naszą rozmowę z gen. dyw. Karolem Molendą, Dowódcą DKWOC oraz gospodarzem wydarzenia:

YouTube cover video
Rozmowa z gen. dyw. Karolem Molendą, Dowódcą DKWOC

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama