Reklama

Armia i Służby

Ćwiczenie NATO. Polska obok USA i Wielkiej Brytanii

Ćwiczenia NATO Polska
Polska odegrała ważną rolę podczas ćwiczeń NATO Cyber Coalition 2023
Autor. Karol Molenda (@MolendaKarol)/X

Zakończyły się ćwiczenia NATO, które uznawane są jedne z największych tego typu na świecie. Ponad 1,3 tys. osób sprawdziło się w scenariuszu fikcyjnego ataku na państwo członkowskie. Wojsku Polskiemu przypadło ważne zadanie. 

Reklama

W piątek 1 grudnia br. zakończyły się największe doroczne ćwiczenia NATO dla cyberwojsk państw członkowskich oraz partnerów Sojuszu. W wydarzeniu „Cyber Coalition 2023”, trwającym 5 dni, wzięły udział m.in. Ukraina, Japonia, instytucje Unii Europejskiej. Polsce przypadło ważne zadanie. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Polska doceniona

Jak informowaliśmynasze cyberwojska pełniły rolę Dowództwa Regionalnego (obok Wielkiej Brytanii i USA). Były odpowiedzialne za planowanie i realizację działań zespołów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. 

„Jako dowódca jestem szczególnie dumny, że polskie cyberwojska odgrywają tak istotną rolę podczas tego ćwiczenia” – podkreślił gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Czytaj też

Scenariusz ćwiczenia

„Scenariusz ćwiczenia przewidywał cyberatak na fikcyjne państwo sojusznicze, jednak realizowane działania były oparte na realnych incydentach” – wskazują cyberwojska RP. 

W trakcie 5-dniowych zmagań cyberżołnierze oraz specjaliści mogli sprawdzić się w starciu z rzeczywistymi zagrożeniami w sieci. Przetestowano procedury ochrony sieci i systemów infrastruktury krytycznej oraz łańcucha dostaw. 

Czytaj też

NATO eksperymentuje

Według NATO, Cyber Coalition stanowi idealne miejsce do eksperymentowania, co przekłada się na rozwój i transformację zdolności Sojuszu w cyber. Podczas najnowszej edycji przeprowadzono trzy takie „eksperymenty”na rzecz poprawy świadomości, wymiany informacji i zautomatyzowanego procesu eksploatacji danych, a także podniesienie ochrony misji wojskowych przed wrogimi cyberoperacjami. 

„Współpracując, zwiększamy własną i zbiorową odporność na cyberzagrożenia” – stwierdził gen. dyw. Karol Molenda. 

Czytaj też

Ponad 1000 osób

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 1,3 tys osób z 28 państw NATO (Albania, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Turcya, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone) i 7 partnerskich (Gruzja, Irlandia, Japonia, Korea Południowa, Szwecja, Szwajcaria i Ukraina). 

DKWOC przypomina, że Cyber Coalition odbywa się corocznie od 2008 r. Celem wydarzenia jest podnoszenie zdolności NATO do odstraszania, obrony i przeciwdziałania zagrożeniom w sieci. To jedne z największych tego typu inicjatyw na świecie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama