Reklama

Armia i Służby

Pentagon zajął się upadkiem Silicon Valley Bank

Fot. The U.S. National Archives/nara.getarchive.net
Fot. The U.S. National Archives/nara.getarchive.net

Upadek Silicon Valley Bank może mieć poważny wpływ na branżę technologiczną (i nie tylko), a przez to przełożyć się na kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym m.in. USA czy Wielkiej Brytanii. Pentagon zajął się tą sprawą. 

Reklama

Biuro ds. Kapitału Strategicznego (OSC) Departamentu Obrony USA zajmuje się oceną wpływu upadku Silicon Valley Bank (SVB) na bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych – wskazuje serwis Nextgov, powołując się na wiadomość od dyrektora Biura Jasona Rathje.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Upadek w trzy dni i panika

Jak informowaliśmy na naszym portalu, SVB może nie być najbardziej rozpoznawalnym na świecie bankiem, ale to duża i mająca ogromne znaczenie dla sektora technologicznego instytucja. 

Jego upadek nastąpił w trzy dni: zabrakło pieniędzy i firmy zaczęły „wynosić" swoje zasoby do innych banków. Amerykańskie media podają, że ponad 90 proc. depozytów nie miało zabezpieczenia.

Przypomnijmy, że Silicon Valley Bank to jeden z ważniejszych banków w USA, który dysponował aktywami w kwocie przekraczającej 200 mld dolarów i specjalizujący się w obsłudze wielu firm z sektora technologicznego, jak i venture capital. Od SVB uzależnionych było wiele spółek i startupów, nie tylko amerykańskich, ale również np. brytyjskich. W efekcie jego upadek wywołał panikę porównywalną z tą po upadku banku Lehman Brothers.

Czytaj też

Monitorujemy skutki

Wiadomość z 12 marca br. wysłana do podmiotów OSC została zatytułowana „Wpływ SVB na bezpieczeństwo narodowe". W treści Jason Rathje wskazuje, że misja jego Biura opiera się na silnym partnerstwie publiczno-prywatnym a upadek SVB dotyka nie tylko podmioty bezpośrednio współpracujące z Biurem, ale także ich partnerów oraz „przyjaciół", którymi są rezerwiści i weterani. 

„W ciągu ostatnich 48 godzin (wiadomość z 12 marca – red.) aktywnie współpracowaliśmy z Pentagonem i przedstawicielami rządu, aby chronić naszą społeczność dbającą o bezpieczeństwo narodowe i zapewnić wgląd w działania łagodzące" – cytuje treść wiadomości Nextgov. 

Dyrektor OSC zadeklarował, że cały czas trwa monitorowanie skutków zaistniałego kryzysu, związanych z bezpieczeństwem narodowym. 

Przypomnijmy, że Biuro ds. Kapitału Strategicznego Pentagonu powstało pod koniec ubiegłego roku i pełni funkcję centrum łączącego firmy tworzące technologie o krytycznym znaczeniu, odgrywające kluczową rolę dla bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama