Armia i Służby
Arsenał nuklearny USA. Pentagon przyznał kontrakt na sieć
Siły Powietrzne USA przyznały firmie Persistent Systems kontrakt na zbudowanie bezproblemowej sieci z myślą o bezpieczeństwie w amerykańskich bazach międzykontynentalnych pocisków balistycznych.
Jak czytamy w komunikacie dotyczącym sprawy, wartość umowy wynosi 75,5 mln dol. Chodzi o wsparcie Air Force Global Strike Command (AFGSC) i wdrożenie sieci Wave Relay, opartej na infrastrukturze regionalnej sieci operacyjnej (IRON).
Umożliwia ona udostępnianie danych głosowych, wideo, czatu, informacji z czujników i GPS. Ponadto, ma pozwolić na zbudowanie „w pełni cyfrowej przestrzeni bojowej, łączącej wiele systemów uzbrojenia i programów w zunifikowanej sieci".
Dzięki temu personel stacjonujący w odległych bazach będzie mógł mieć łączność z centrami operacyjnymi, a z kolei centra te będą mogły śledzić ruch i znać dokładną lokalizację sił na cyfrowej mapie.
Czytaj też
Ile i gdzie?
Około 700 systemów IRON zostanie zainstalowanych, aby objąć zasięgiem 25 tys. mil kwadratowych, łącząc w sumie 75 centrów operacyjnych i ponad 1 tys. pojazdów.
„Pierwszym etapem będzie wdrożenie w bazach Sił Powietrznych USA w Malmstrom, Minot i FE Warren" – wskazał Adrien Robenhymer, wiceprezes Persistent ds. rozwoju biznesowego.
W bazach znajdują się ściśle chronione międzykontynentalne rakiety balistyczne, część amerykańskiego arsenału nuklearnego.
Czytaj też
Balon nad Malmstrom
Przypomnijmy, że w lutym nad m.in. bazą w Malmstrom przeleciał chiński balon szpiegowski. W związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego USA, prezydent Joe Biden podjął decyzję o jego zestrzeleniu.
Co ciekawe, użycie narzędzi do skanowania częstotliwości radiowych pozwoliło ujawnić rozmowę między pilotami F-22 a kontrolerem NORAD. Czego dotyczyła wymiana zmian? Cytaty można znaleźć a naszym materiale „Zestrzelenie chińskiego balonu. Piloci F-22 na podsłuchu".
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].