Członkowie międzynarodowej grupy złapani. Ponad 100 ofiar, wielomilionowe starty

Policja zatrzymała pięć osób powiązanych z międzynarodową grupą przestępczą, zajmującą się m.in. oszustwami inwestycyjnymi, włamaniami na konta bankowe i praniem pieniędzy. Trwa jedno z największych śledztw dotyczących cyberprzestępczości w historii polskich organów ścigania.
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali 5 osób powiązanych z międzynarodową, zorganizowaną grupą przestępczą. Jej działalność była rozległa i obejmowała m.in. oszustwa inwestycyjne i „na pracownika banku”, włamania na konta oraz pranie pieniędzy.
Działalność grupy była bardzo szeroka. Zajmowali się oni oszustwami polegającymi na podszywaniu się pod pracowników banków, włamaniach na konta bankowe, kampaniach phishingowych, z wykorzystaniem przesyłanych linków, prowadzących do specjalnie spreparowanych, fałszywych stron internetowych, praniu pieniędzy oraz tzw. oszustwach inwestycyjnych, w toku których pokrzywdzeni wierzyli, że lokują swoje środki na platformach inwestycyjnych, co kończyło się ich utratą.
Centralne Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
90 zatrzymanych, ponad 100 poszkodowanych, minimum 4 mln zł strat
Jak wskazuje CBZC, postępowanie w sprawie grupy obejmuje już ponad 150 tomów i nadal znajduje się w fazie gromadzenia dowodów. Do tej pory zarzuty usłyszało przeszło 90 osób. To osoby pełniące różne zadania w ramach organizacji, w tym liderzy.
„Sprawcy działali na olbrzymią skalę” – podkreśla cyberpolicja. Na razie funkcjonariusze ustalili ponad 100 poszkodowanych. Obecnie wysokość strat wynosi 4 mln zł, lecz według szacunków liczba ta jest znacznie większa.
Dozór policji
Wspomniani wcześniej zatrzymani zostali doprowadzeni do olsztyńskiej prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Mowa o m.in. udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru.
Jedno z największych śledztw
„Sprawa wciąż ma charakter rozwojowy, ustalani są inni pokrzywdzeni, a śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania. Jest to jedno z największych i najbardziej złożonych śledztw z zakresu cyberprzestępczości w historii polskich organów ścigania” – wskazuje CBZC.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany