Reklama

Spada udział polskich rozwiązań w wojsku. Gen. Bondaryk: „stan agonalny”

mon wojsko polskie
Apel z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X

„Polski przemysł jest w stanie agonalnym (…). Udział krajowych rozwiązań w Wojsku Polskim spadł poniżej 30 proc.” – zaalarmował gen. bryg. rez. Krzysztof Bondaryk z MSWiA, odnosząc się do kondycji polskiej kryptologii. Jego zdaniem nasz kraj powinien bazować na własnych rozwiązaniach. Wykład generała odbił się szerokim echem.  

Podczas Defence24 DAYS interesujący punkt widzenia na polską kryptologię przedstawił gen. bryg. rez. Krzysztof Bondaryk, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA. Wykład generała przykuł uwagę publiczności i wywołał dyskusję, w którą zaangażowali się przedstawiciele Wojska Polskiego oraz krajowego przemysłu. 

Gen. bryg. rez. Krzysztof Bondaryk Defence24 DAYS
Gen. bryg. rez. Krzysztof Bondaryk, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA podczas Defence24 DAYS.
Autor. Defence24
    Reklama

    Ochrona tajemnic państwowych

    Przedstawiciel resortu podkreślił na wstępie, że w zdigitalizowanym świecie, pełnym cyfrowych rozwiązań, dysponowanie zdolnościami do ochrony nie tylko informacji wrażliwych, ale wszystkich wartościowych danych jest niezwykle ważne. Wynika to z faktu, że m.in. wspomniane dane są wykorzystywane do trenowania sztucznej inteligencji, która przez wielu uznawana jest za technologię przełomową. 

    Generał zwrócił uwagę, że sprawa dotyczy zarówno obywateli, jak i podmiotów państwowych o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Mowa o np. wojsku, administracji rządowej czy służbach specjalnych, które w coraz większym stopniu – idąc z duchem czasu – sięgają po cyfrowe rozwiązania. A jak wiemy, im więcej narzędzi cyfrowych, tym więcej wektorów ryzyka. 

    Jak podkreślił dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA, adwersarz na różne sposoby (malware, 0-day’e itd.) próbuje uzyskać dostęp do m.in. informacji znajdujących się w zasobach państwa.

    Nieautoryzowany dostęp do tych danych, do tajemnic państwowych, może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu w różnych obszarach” – wyjaśnił generał Bondaryk. 

    Tu wystarczy wspomnieć o np. sektorze militarnym, który stanowi jeden z głównych celów – tam występują szczególnie ważne, niejawne dane i ich pozyskanie może mieć zapewnić przewagę.

      Reklama

      Polska musi postawić na swoje. Sojusznicy bez dostępu do danych?

      Przekaz generała jest klarowny: należy posiadać i rozwijać własne narzędzia ochrony, w tym rozwiązania kryptologiczne. Samodzielność jest tu kluczowa, ponieważ podwyższa poziom bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa.

      Polska nie może pozostać obojętna” – zaalarmował przedstawiciel MSWiA. Jego zdaniem obecna sytuacja (wojna na Ukrainie itp.) i skala zagrożenia dla naszego kraju wymagają „podjęcia pilnych działań na rzecz suwerenności”. 

      Zaapelował o stworzenie i wdrożenie krajowych rozwiązań, aby „nieautoryzowany dostęp był niemożliwy nawet dla sojuszników”. Według generała, droga do tego celu jest jasna: należy odbudować zdolności i kompetencje krajowe.

        Reklama

        „Natowskie znaczy dobre” – podejście, które nas zgubiło?

        Jak przypomniał, obecnie Polska bazuje na narzędziach zachodnich. To efekt zmian z końca XX wieku, kiedy nasz kraj przystąpił do NATO. Wówczas miało zakorzenić się podejście „natowskie znaczy dobre”.

        W efekcie nad Wisłę zaczęła napływać masa zachodniego sprzętu. Poza poczuciem bezpieczeństwa i zaufania, kierowano się kompatybilnością z państwami członkowskimi. 

        Zdaniem generała Bondaryka zawsze należy weryfikować zamawiany sprzęt. Umowa powinna uwzględniać kwestie m.in. udostępnienia kodu źródłowego. Każdy zakup należy poddać kontroli i obowiązkowej weryfikacji dokumentacji

          Reklama

          Gen. Bondaryk: przemysł w stanie agonalnym; mniej polskich rozwiązań w wojsku

          W przypadku naszego kraju napotykamy problem wynikający z ustawy o ochronie informacji niejawnych. Dyrektor zwrócił uwagę, że obowiązujące przepisy uznają rozwiązania natowskie za dobre bez weryfikacji

          W praktyce zachodnim producentom jest łatwiej działać na polskim rynku, kosztem krajowych inwestycji. A bez tego rodzime spółki mają ograniczone możliwości wzrostu i zaznaczenia swojej obecności na poziomie międzynarodowym.

          Generał mówił wprost o „dyskryminującej polityce państwa wobec polskiej kryptologii i wytwórców”.  „Polski przemysł jest w stanie agonalnym” – podkreślił dobitnie, wskazując na brak zamówień. 

          Przedstawił też statystyki: udział krajowych rozwiązań w Wojsku Polskim spadł poniżej 30 proc.

            Reklama

            Jak to zmienić?

            Aby to zmienić, konieczna jest – jego zdaniem – zmiana podejścia i zrozumienie, że kryptologia stanowi fundament bezpieczeństwa państwa i suwerenności. Ponadto, należy opracować politykę kryptologiczną państwa, której obecnie nie ma, z uwzględnieniem oddziaływania na cyberbezpieczeństwo. 

            Więcej materiałów z Defence24 DAYS znajdziecie pod linkiem: #Defence24DAYS.

              Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

              Reklama
              Reklama

              Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

              Materiał sponsorowany

              Komentarze

                Reklama