Reklama

Armia i Służby

Cyberwojska włączone do programu Microsoftu. „W obronie wojskowych systemów”

DKWOC microsoft
Autor. DKWOC/www.wojsko-polskie.pl/woc / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) przystąpiły do Government Security Program (GSP), czyli specjalnego programu współpracy Microsoftu z podmiotami rządowymi. Chodzi o obronę infrastruktury krytycznej przed cyberzagrożeniami.

Reklama

DKWOC w oficjalnym komunikacie do sprawy podkreśla, że dzięki uczestnictwu w GSP cyberwojska będą posiadały możliwość m.in. uzyskania dostępu do kodu źródłowego, wymiany informacji o zagrożeniach i wczesnych ostrzeżeniach o lukach, a także angażowania się w treści techniczne dotyczące produktów i usług amerykańskiego giganta.

Reklama
Reklama

Ponadto, program koncernu zapewnia „dostęp do pięciu globalnie rozproszonych centrów przejrzystości (Microsoftu - red.), które znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Singapurze, Brazylii i Chinach” - wskazuje amerykański gigant.

Czytaj też

„W obronie wojskowych systemów”

„W ciągu ostatnich lat Microsoft i DKWOC ściśle współpracowały w wielu kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem. Dzisiejsze porozumienie de facto formalizuje tę współpracę” - zaznaczył gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Jego zdaniem uczestnictwo cyberwojsk w GSP „zapewnia kolejny ważny zasób, który DKWOC może wykorzystać w obronie wojskowych systemów teleinformatycznych przed utrzymującym się zagrożeniem cyberatakami”.

Czytaj też

Ponad 90 agencji

W komunikacie zwrócono uwagę, że w programie Microsoftu biorą udział podmioty z ponad 45 innych państw i organizacji międzynarodowych. GSP angażuje więcej niż 90 agencji.

„Gen. bryg. Karol Molenda wraz ze współpracownikami wezmą udział w serii spotkań na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z wieloma przedstawicielami publicznymi i instytucjami zajmującymi się szerokorozumianym cyberbezpieczeństwem” - informują cyberwojska.

Czytaj też

Budowanie zaufania

W tym miejscu warto podkreślić, że misją GSP - jak deklaruje Microsoft - jest „budowanie zaufania dzięki przejrzystości”. To inicjatywa nastawiona na dzielenie się z uczestnikami poufnymi informacjami i zasobami.

Koncern uważa, że użytkownicy będa korzystać jedynie z tych technologii, którym ufają. Z tego względu firma kieruje się takimi zasadami jak: przejrzystość, prywatność, zgodność i jakość zabezpieczeń.

„Od czasu powstania programu w 2003 roku firma Microsoft zapewniła wgląd w naszą technologię, której rządy i organizacje międzynarodowe mogą używać w celu ochrony siebie i swoich obywateli” - wskazuje amerykański gigant.

Czytaj też

Ostrzeżenie przez Rosją

A o tym jak ważna jest infrastruktura krytyczna i dbałość o jej bezpieczeństwo, niech mówi fakt, że ukraiński wywiad ostrzegł m.in. Polskę przed planowanymi przez Rosję „masowymi cyberatakami”, wymierzonymi w krajowe wrażliwe systemy.

W alercie nasz wschodni partner odniósł się przede wszystkim do systemów z sektora energetycznego, lecz to nie oznacza, że ewentualne wrogie działania będą się ograniczać tylko i wyłącznie do tego obszaru.

Podmioty odpowiedzialne za ochronę i obronę polskiej cyberprzestrzeni, takie jak DKWOC, muszą nieprzerwanie pozostawać aktywne. Wojna za naszą granicą ma także cyfrowy wymiar. A przecież cyberprzestrzeń nie ma granic.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze