Służba w polskich cyberwojskach to gwarancja rozwoju dla każdego specjalisty. Wynika to z faktu ścierania się z wrogimi podmiotami na cyfrowym polu bitwy i przeciwdziałania ich operacjom. „Rekrutacja jest otwarta” – zachęca kandydatów gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC).
„Osoby młode są bardzo zainteresowane dołączeniem do naszego zespołu” – mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda. Wskazuje, że to efekt zmiany postrzegania cyberwojsk, które obecnie uznaje się za środowisko eksperckie zapewniające rozwój.
Nabywanie nowych zdolności, wiedzy i doświadczeń związane jest z charakterystyką DK WOC. „Przeciwnicy próbują testować nasze zdolności” – wskazuje dowódca, podkreślając, że na salach operacyjnych prowadzone są działania w celu np. przeciwdziałania adwersarzom. To tutaj dochodzi do starcia z hakerami, powiązanymi z innymi państwami w ramach cyfrowego pola walki.
Czytaj też
Ponadto, służba w cyberwojsku pozwala na korzystanie z nowoczesnych technologii i jest objęta dodatkiem w postaci świadczenia teleinformatycznego dla specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem państwa.
Jeśli są osoby, które chcą dołączyć do DK WOC, mogą spróbować swoich sił. „Rekrutacja jest otwarta” – podkreśla gen. bryg. Karol Molenda.
Pełna rozmowa poniżej:
Autorzy: Piotr Jaszczuk & Szymon Palczewski
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].