Reklama

Armia i Służby

Cyberwojska podpisały porozumienie z PGNiG

dkwoc i pgnig
Autor. DKWOC/www.wojsko-polskie.pl

Porozumienie między Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) a PGNiG Obrót Detaliczny obejmuje kwestie związane z cyberbezpieczeństem. Wśród nich np. wymianę informacji na temat cyberzagrożeń i incydentów oraz szkolenia pracowników odpowiedzialnych za ten obszar.

Reklama

Cytowany w oficjalnym komunikacie do sprawy, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda podkreślił, że do cyberbezpieczeństwa należy podchodzić kompleksowo, biorąc pod uwagę wiele czynników oraz podmiotów. Mowa nie tylko o instytucjach rządowych czy firmach, ale również pojedynczych obywatelach. Z tego względu tak ważne jest - jego zdaniem - wymienianie się informacjami o cyberzagrożeniach i incydentach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Duże spółki celem cyberataków

Jak zaznaczył Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, od 2016 r. spółka regularnie buduje cyfrowe kanały obsługi.

"Obecnie obsługujemy ponad 3,1 mln umów za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi, z czego aż 2,1 mln to umowy z aktywną usługą EKOfaktura, a dodatkowo nasza aplikacja mobilna odnotowała ponad 3 mln pobrań" - zaznaczył. W związku z tym dążenie do możlwie najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa jest dla spółki priorytetem.

"Z kolei wojna w Ukrainie oraz kryzys energetyczny sprawiły, że duże korporacje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki – takie jak nasza spółka - są szczególnie narażone na cyberataki" - dodał Henryk Mucha.

Czytaj też

Komptenecje i nie tylko

Zawarte porozumienie obejmuje m.in. wymianę informacji, co pozwoli PGNiG Obrót Detaliczny przygotować się na zagrożenia z wyprzedzeniem. Co więcej, w momencie, gdy już dojdzie do incydentu współpraca umożliwi szybsze i sprawniejsze reagowanie, a także właściwe zabezpiecznie infrastruktury spółki.

"Ważnym elementem umowy są także szkolenia, które wzmocnią kompetencje naszych ekspertów, w zakresie cyberbezpieczeństwa" - zaznaczył Robert Gut, wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Dlaczego spółka zdecydowała się na zawarcie porozumienia z cyberwojskami? Jak wyjaśnił Robert Gut, DKWOC dysponuje najwyższymi prerogatywami NATO do przeciwdziałania zagrożeniom w sieci, najnowocześniejsze narzędzia do ingerowania w struktury sieciowe i wysoce wyszkolony personel.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama