Reklama

Armia i Służby

Gen. bryg. Karol Molenda. Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni dla CyberDefence24.pl

Polskie cyberwojska budują własną broń. „Można przygotować się do wojny”

Polskie cyberwojska nie skupiają się wyłącznie na działaniach o charakterze defensywnym, lecz także na budowaniu narzędzi i własnej cyberbroni. „Jesteśmy w kręgu zainteresowania rosyjskich specsłużb” – potwierdza w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC). Jego zdaniem można przygotować się do wojny. 

Reklama

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są wyjątkowym komponentem. Realizują zadania w cyberprzestrzeni w pełnym spektrum” – mówi nam gen. bryg. Karol Molenda. 

Reklama

Wskazuje, że z jednej strony mówimy o operacjach defensywnych, a z drugiej o budowaniu własnych narzędzi i cyberbroni „do tego, aby – jeśli zajdzie taka potrzeba – aktywnie działać w cyberprzestrzeni”. 

Czytaj też

Polska celem rosyjskich specsłużb

Polska jest jednym z liderów w kontekście niesienia pomocy Ukrainie podczas wojny. Nasz kraj dostarcza m.in. niezbędny sprzęt.  „Dlatego też jesteśmy w kręgu zainteresowania rosyjskich specsłużb, a to ma wpływ na próby oddziaływania na nasze systemy” – podkreśla Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Reklama

Generał zwraca uwagę, że przez lata Polska budowała cyberzdolności i teraz możemy zbierać tego owoce – jak dotąd nie doszło do poważnego incydentu, pomimo licznych prób. „W naszych salach operacyjnych są eksperci, którzy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu monitorują i przeciwdziałają wszelkim próbom cyberataków, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej” – wskazuje gen. bryg. Karol Molenda.

Wzrost wrogich działań od momentu inwazji Rosji na Ukrainę jest zauważalny. Dowódca polskich cyberwojsk zwraca uwagę, że przez ostatnie kilka miesięcy odnotowano 5 razy więcej prób ataków ze strony grup APT niż w całym zeszłym roku. 

Czytaj też

Rosja inwestowała w ofensywę

Nasz rozmówca uważa, że nie należy przekreślać cyberzdolności Rosji, pomimo że wojna w Ukrainie skłania wielu do twierdzenia, iż cyberpotęga Kremla była jednie mitem. 

Generał tłumaczy, że po prostu przez ostatnie lata Moskwa bardziej inwestowała w zdolności ofensywne niż defensywne. Cyberataki, które teraz są wymierzone w jej infrastrukturę sprawiła, że z pewnością zaczął się proces szerszego rozwijania rozwiązań z zakresu cyberobrony i cyberbezpieczeństwa. 

Czytaj też

Można przygotować się do wojny

Nie zmienia to jednak faktu, że Ukraina pokazała, iż można przygotować do wojny w cyberprzestrzeni. 

„Ukraińcy fantastycznie przygotowali swoje systemy i specjalistów do przeciwdziałania atakom ukierunkowanym z Rosji” – ocenia na łamach naszego portalu gen. bryg. Karol Molenda.

Pełna rozmowa poniżej:

YouTube cover video
Gen. bryg. Karol Molenda dla CyberDefence24.p

Autorzy: Piotr Jaszczuk & Szymon Palczewski

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama