Reklama

Armia i Służby

Polskie cyberwojska budują własną broń. „Można przygotować się do wojny”

Gen. bryg. Karol Molenda. Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni dla CyberDefence24.pl
Gen. bryg. Karol Molenda. Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni dla CyberDefence24.pl
Autor. Christiaan Colen/Flickr/CC BY-SA 2.0/ Robert Suchy/ Grupa Defence24 / modyfikacje: CyberDefence24.pl

Polskie cyberwojska nie skupiają się wyłącznie na działaniach o charakterze defensywnym, lecz także na budowaniu narzędzi i własnej cyberbroni. „Jesteśmy w kręgu zainteresowania rosyjskich specsłużb” – potwierdza w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC). Jego zdaniem można przygotować się do wojny. 

Reklama

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są wyjątkowym komponentem. Realizują zadania w cyberprzestrzeni w pełnym spektrum” – mówi nam gen. bryg. Karol Molenda. 

Reklama

Wskazuje, że z jednej strony mówimy o operacjach defensywnych, a z drugiej o budowaniu własnych narzędzi i cyberbroni „do tego, aby – jeśli zajdzie taka potrzeba – aktywnie działać w cyberprzestrzeni”. 

Czytaj też

Polska celem rosyjskich specsłużb

Polska jest jednym z liderów w kontekście niesienia pomocy Ukrainie podczas wojny. Nasz kraj dostarcza m.in. niezbędny sprzęt.  „Dlatego też jesteśmy w kręgu zainteresowania rosyjskich specsłużb, a to ma wpływ na próby oddziaływania na nasze systemy” – podkreśla Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Reklama

Generał zwraca uwagę, że przez lata Polska budowała cyberzdolności i teraz możemy zbierać tego owoce – jak dotąd nie doszło do poważnego incydentu, pomimo licznych prób. „W naszych salach operacyjnych są eksperci, którzy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu monitorują i przeciwdziałają wszelkim próbom cyberataków, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej” – wskazuje gen. bryg. Karol Molenda.

Wzrost wrogich działań od momentu inwazji Rosji na Ukrainę jest zauważalny. Dowódca polskich cyberwojsk zwraca uwagę, że przez ostatnie kilka miesięcy odnotowano 5 razy więcej prób ataków ze strony grup APT niż w całym zeszłym roku. 

Czytaj też

Rosja inwestowała w ofensywę

Nasz rozmówca uważa, że nie należy przekreślać cyberzdolności Rosji, pomimo że wojna w Ukrainie skłania wielu do twierdzenia, iż cyberpotęga Kremla była jednie mitem. 

Generał tłumaczy, że po prostu przez ostatnie lata Moskwa bardziej inwestowała w zdolności ofensywne niż defensywne. Cyberataki, które teraz są wymierzone w jej infrastrukturę sprawiła, że z pewnością zaczął się proces szerszego rozwijania rozwiązań z zakresu cyberobrony i cyberbezpieczeństwa. 

Czytaj też

Można przygotować się do wojny

Nie zmienia to jednak faktu, że Ukraina pokazała, iż można przygotować do wojny w cyberprzestrzeni. 

„Ukraińcy fantastycznie przygotowali swoje systemy i specjalistów do przeciwdziałania atakom ukierunkowanym z Rosji” – ocenia na łamach naszego portalu gen. bryg. Karol Molenda.

Pełna rozmowa poniżej:

YouTube cover video
Gen. bryg. Karol Molenda dla CyberDefence24.p

Autorzy: Piotr Jaszczuk & Szymon Palczewski

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama