Reklama

Armia i Służby

Awanse generalskie w Wojsku Polskim. Objęły dowódców DKWOC

cyberwojska polska
Święto Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Autor. CyberDefence24.pl

Prezydent Andrzej Duda awansuje 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie - informuje BBN. Wśród nich znaleźli się dowódcy cyberwojsk RP.

Reklama

Wśród 21 oficerów, którzy otrzymają awans ze strony Prezydenta RP znaleźli się przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Pierwszym z nich jest dowódca cyberwojsk gen. bryg. Karol Molenda, który na mocy decyzji prezydenta awansuje na stopień generała dywizji.

Reklama

Z kolei płk Mariusz Chmielewski, z-ca dowódcy DKWOC, awansouje na stopień genenerała brygady.

"Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP w przeddzień Święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia br. w Pałacu Prezydenckim" - informuje BBN.

Reklama

Kim są dowódcy?

Generał Karol Molenda jest ekspertem specjalizującym się w budowaniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, reagowaniu na incydenty komputerowe, informatyce śledczej oraz bezpieczeństwie teleinformatycznym.

Mówimy o architekcie oraz osobie czuwającej nad budową DKWOC i jego rozwojem. Dowódca cyberwojsk w przeszłości przez 12 lat służył w SKW; odznaczony m.in. The Army Commendation Medal przez Pentagon.

Zastępcą generała Molendy jest pułkownik (a po awansie – generał brygady) Mariusz Chmielewski, który wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dziekana Wydziału Cybernetyki WAT. To m.in. laureat wielu prestiżowych nagród przyznanych za osiągnięcia naukowe i wynalazcze na arenie międzynarodowej w dziedzinie biomedycyny i wspomagania dowodzenia.

Cyberwojska. Kiedy powstały?

Przypomnijmy, że powstanie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oficjalnie zostało ogłoszone przez szefa MON Mariusza Błaszczaka 8 lutego 2022 r. Formalnie cyberwojsko zostało utworzone na podstawie ustawy o Obronie Ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku.

Cyberwojska są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w domenie operacyjnej cyberprzestrzeni, poprzez realizację pełnego spektrum działań - obronnych, rozpoznania i ofensywy. DKWOC w Wojsku Polskim odpowiada za obszary związane z cyberbezpieczeństwem, kryptologią, zabezpieczeniem systemów IT czy łącznością.

Święto cyberwojsk

Nieco ponad miesiąc temu odbyło się uroczyste święto DKWOC. W jego trakcie gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, stwierdził: „Żadne inne Dowództwo nie dokonało tak szybkiego progresu, jak to młode - cyberwojska. Świat stawia niezwykle złożone zadania i wyzwania. Bez DKWOC nie dałoby się tego wszystkiego (Wojsk Polskich) spiąć". 

Nasza redakcja brała udział w wydarzeniu. Relację z uroczystości można znaleźć pod linkiem „Święto Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni" lub poniżej w formie wideo:

YouTube cover video
Relacja ze święta Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Wojsko, jakiego nie znacie

DKWOC to jednak złożona struktura, która składa się z wielu filarów. Tylko sprawne i skuteczne działania poszczególnych elementów sprawia, że my – jako Polacy – możemy czuć się bezpieczni. 

W ramach naszego cyklu realizowanego z cyberwojskami RP, przybliżamy Wam jednostki podległe Dowództwu. Co poniedziałek z samego rana publikujemy materiał poświęcony cyberżołnierzom. Znajdziecie w nich wywiady, filmy, zdjęcia, historię, kluczowe fakty itd., a przede wszystki zobaczycie, jak wygląda służba od środka.

Śledźcie nasz serwis i social media. Bądźcie na bieżąco. 

Obecnie dostępne publikacje z cyklu „Wojsko, jakiego nie znacie":

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama