Reklama

Armia i Służby

Święto Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przemawia w czasie święta cyberwojsk
Gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przemawia w czasie święta cyberwojsk
Autor. Robert Suchy/ Grupa Defence24

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni 30 czerwca obchodzi swoje święto. Mija nieco ponad rok od powstania sił Wojska Polskiego, które odpowiadają za codzienną ochronę polskiej cyberprzestrzeni.

Reklama

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni to specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych, który powstał na mocy decyzji ministra obrony Mariusza Błaszczaka w 2022 roku. Proces jego tworzenia rozpoczął się już w 2019 roku.

Reklama

W piątek 30 czerwca br. przypadało święto cyberwojsk, w ramach którego - w czasie uroczystego apelu - wręczono medale i odznaczenia. Za zasługi dla obronności kraju Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony między innymi gen. bryg. Karol Molenda, szef cyberwojsk.

„Żadne inne Dowództwo nie dokonało tak szybkiego progresu, jak to młode - cyberwojska. Świat stawia niezwykle złożone zadania i wyzwania. Bez DKWOC nie dałoby się tego wszystkiego (Wojsk Polskich) spiąć" - uzasadniał gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Reklama

Czytaj też

Najpierw koncepcja, później realizacja

Z kolei gen. bryg. Karol Molenda podziękował za odznaczenie i podkreślił, że w 2019 roku DKWOC było tylko ideą, pomysłem spisanym na kartce, w który trzeba było uwierzyć i zrealizować „Pamiętam dokładnie 2019 rok, kiedy cyberwojska były dopiero wizją, w którą wierzyło niewielu. Dzisiaj świętujemy naszą rocznicę, ponad rok. To są profesjonaliści, ludzie wyjątkowi. Dzięki wam cyber jest na coraz większym poziomie” - mówił.

Jak dodał, "nie chodzi o to, aby ciężko pracować, ale by mądrze". "Jestem przekonany, że wasza służba taka jest. Musimy zwiększać swoje zdolności, musimy być odważni, by się rozwijać. By nie czekać na polecenia” - zaznaczył szef DKWOC.

„Zbudowaliśmy zespół do którego dzwonią wszyscy, kiedy dzieje się coś w cyberprzestrzeni. Mamy przed sobą tylko wyzwania, które razem pokonujemy. Nasze hasło to: >>WOC - jest moc<<. Zwycięzcy nigdy nie rezygnują. Działajcie razem i nigdy nie rezygnujecie” - przemówił gen. bryg. Karol Molenda do cyberżołnierzy.

Czytaj też

Cyberwojska - rola i zadania

Cyberwojska odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa w domenie operacyjnej - cyberprzestrzeni poprzez realizację pełnego spektrum działań - obronnych, rozpoznania i ofensywy. DKWOC w Wojsku Polskim odpowiada za obszary związane z cyberbezpieczeństwem, kryptologią, zabezpieczeniem systemów IT czy łącznością.

Dodatkowo w strukturach DKWOC działa jeden z zespołów CSIRT - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT MON), który zajmuje się stałym monitorowaniem sieci wojskowych i reagowaniem na potencjalne incydenty.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama