Reklama

Armia i Służby

Analiza danych istotniejsza niż ich gromadzenie. Od tego zależy skuteczność operacji wojskowych

Autor. U.S. Army (@USArmy)/Twitter

Udane operacje wojskowe muszą wyjść poza gromadzenie danych, aby skupić się na szybkiej i dokładnej analizie strumieni informacji – uważa szef wywiadu, nadzoru i rozpoznania Sił Kosmicznych USA, gen. bryg. Gregory Gagnon.

Reklama

Podczas konferencji Stowarzyszenia Sił Powietrznych (Air Force Association’s Air, Space and Cyber Conference) gen. bryg. Gregory Gagnon ocenił, że obecnie wartością nie jest już samo zbieranie danych.

Reklama

Służby posiadają już bowiem zasoby przydatne do analizy w siłach powietrznych, kosmicznych czy cyber. „Potrzebujemy sensu, fuzji lub analizy. To jest podstawowa wartość dla służby wywiadowczej” – stwierdził, cytowany przez C4isrnet.com.

Jego zdaniem, ulepszenie destylacji informacji pozwoli na lepsze informowanie o polityce USA za granicą, co z kolei zwiększy skuteczność wojsk.

Reklama

Czytaj też

Sztuczna inteligencja do analizy danych

Departament Obrony korzysta głównie ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do szybkiej analizy zbiorów danych na polu bitwy oraz poza nim. Pentagon ma operować ponad 685 projektami sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Gen. bryg. Gregory Gagnon ocenił, że wierzy w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, ale jest jednocześnie „realistą”. Dodał, że liczy się to „jak szybko myślisz i prześcigasz przeciwnika” w wykorzystywaniu nowych narzędzi.

Według Gagnona gromadzenie, analiza i rozpowszechnianie informacji oraz obrazów na przykładzie rosyjskiej inwazji na Ukrainę mogło „pobudzić wysiłki Zachodu”, a ważną rolę mogły odegrać źródła ogólnodostępne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama