Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja wykrywa niezgłoszone baseny we Francji. Rząd nakłada na nie podatki

Autor. Dim Hou / Unsplash

Sztuczna inteligencja we Francji pomaga władzom wykrywać niezgłoszone do opodatkowania baseny. Do tej pory opracowany przez francuską firmę Capgemini system znalazł ponad 20,3 tys. ukrytych przed fiskusem basenów, a wpływy budżetowe z tytułu kar i zaległych podatków mogą wynieść nawet 10 mln euro.

Reklama

System, który francuski fiskus wykorzystuje do ścigania osób ukrywających swoje prywatne baseny na posesjach i nie odprowadzających od nich należytych podatków, zbudowała spółka Capgemini. Działa on w oparciu o sztuczną inteligencję i komputerowe rozpoznawanie obrazów.

Reklama

Jak działa francuski system do wykrywania basenów?

Reklama

Oprogramowanie wykorzystane w systemie do wyszukiwania i identyfikowania niezgłoszonych fiskusowi basenów bazuje na usłudze przetwarzania danych w chmurze Google'a.

System auytomatycznie rozpoznaje baseny na fotografiach robionych z powietrza – m.in. przez poszukiwanie błękitnych prostokątów, czyli najpopularniejszego kształtu prywatnych basenów. Zdjęcia porównywane są z tymi, które francuska administracja przechowuje w zasobach danych o nieruchomościach i podatkach od nich odprowadzanych.

Czytaj też

Jeśli okaże się, że właściciel danej posesji nie zarejestrował w urzędzie informacji o posiadanym basenie, najpewniej narusza obowiązujące w kraju regulacje podatkowe, ustalające wysokość podatku od nieruchomości na podstawie wartości najmu na rynku, którą baseny znacznie zawyżają. Im wyższa wartość najmu, tym wyższy podatek. Basen może w skali roku zwiększyć daninę nawet o 200 euro.

Kontrowersje wokół basenów i nie tylko

Decyzje władz o tym, aby wyszukiwać niezgłoszone baseny przy użyciu sztucznej inteligencji zapadła w czasie, w którym samo posiadanie basenu jest bardzo kontrowersyjne we Francji – kraj boryka się z suszą, w licznych regionach wdrożono reglamentację wody, a z drugiej strony – ostatnie fale upałów zachęciły więcej właścicieli domów do tego, aby taki basen posiadać – przetrwanie wysokich temperatur dzięki niemu jest po prostu łatwiejsze.

To, co martwi Francuzów i lokalne media, to jednak nie inwazja w prywatność niepłacącego podatków obywatela (Francja to bardzo karny pod względem myślenia o obciążeniach fiskalnych obywateli kraj), a fakt współpracy Capgemini z Google'em.

Czytaj też

Google od dawna pozostaje w konflikcie z francuskim rządem, nomen omen, właśnie wokół kwestii podatkowych, których koncern unika jak ognia.

Francja była też jednym z pierwszych krajów, które na forum Unii Europejskiej zaproponowały wprowadzenie jednolitego podatku cyfrowego dla technologicznych gigantów, a nie widząc poparcia dla tej kwestii na forum wspólnoty, postanowiła wziąć sprawy we własne ręce.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze