Reklama

Technologie

USA przeznaczą 500 mld dolarów na rozwój AI

donald trump prezydent USA
Prezydent USA Donald Trump podczas swojego przemówienia po zaprzysiężeniu.
Autor. The White House (@WhiteHouse)/X

Donald Trump ogłosił powstanie projektu Stargate, który będzie realizowany przez firmy OpenAI, Oracle oraz SoftBank. Celem tego wspólnego przedsięwzięcia jest budowa centrów danych oraz infrastruktury związanej z rozwojem sztucznej inteligencji w Stanach Zjednoczonych.

Firmy ogłosiły rozpoczęcie inwestycji podczas konferencji prasowej w Białym Domu we wtorek, gdzie prezydent Donald Trump mówił o planowanych inwestycjach w amerykańską infrastrukturę. W wydarzeniu uczestniczyli Masayoshi Son (szef SoftBank), Sam Altman (dyrektor generalny OpenAI) oraz Larry Ellison (współzałożyciel Oracle).

W Stargate, jako partner technologiczny, udział weźmie też Microsoft. Podobnie jak firmy Arm i Nvidia. Fundusz AI MGX z Bliskiego Wschodu dołączy natomiast do SoftBanku w ramach swojej inwestycji.

Czytaj też

Reklama

Budowa centrów danych i architektury do rozwoju AI

Inwestycje mają na celu budowę centrów danych oraz infrastruktury niezbędnej do rozwoju sztucznej inteligencji, a ich koszt wyniesie co najmniej 100 miliardów dolarów, z możliwością osiągnięcia nawet 500 miliardów dolarów w ciągu czterech lat. Jak zaznaczył CEO Open AI Sam Altman, w wywiadzie dla Fox News, ta inicjatywa może stworzyć nawet 100 tysięcy nowych miejsc pracy w USA.

Zgodnie z planami ma powstać 10 centrów danych, a w przyszłości planowana jest ich rozbudowa do 20. Projekt ma na celu wesprzeć reindustrializację Stanów Zjednoczonych, ale także zapewnić strategiczną zdolność do ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i jej sojuszników. Jak mówił Donald Trump: „to monumentalne przedsięwzięcie jest odpowiedzią na amerykański potencjał i wesprze amerykańską technologię”.

Według Larry’ego Ellisona z Oracle, projekt przyniesie przełom w takich dziedzinach jak medycyna, leczenie raka i rozwój szczepionek.

Reklama

Centra danych będą mogły pomieścić w przyszłości chipy zaprojektowane przez OpenAI. Firma ma intensywnie budować zespół projektantów chipów i inżynierów oraz współpracować z firmami Broadcom i TSMC w celu stworzenia chipu AI do uruchamiania modeli, które mogą pojawić się w 2026 roku.

Rozwój sztucznej inteligencji stanowi istotną część propozycji polityki technologicznej administracji Trumpa, dążąc do przyspieszenia wzrostu nie tylko samej technologii, ale także centrów danych i możliwości energetycznych, których wymaga.

Czytaj też

Reklama

Czy USA stworzą superinteligencję?

Projekt Stargate, ogłoszony przez OpenAI, Oracle, SoftBank i inne zaangażowane firmy, ma na celu przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji, a także stworzenie superinteligencji (AGI - Artificial General Intelligence). Jak podkreśla Altman, USA mają potencjał, aby stać się liderem w jej budowie i finalnie doprowadzić do powstania AGI.

Taki przełom technologiczny mógłby nie tylko zrewolucjonizować wiele dziedzin życia, ale także stworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy, co miałoby pozytywny wpływ na gospodarkę kraju.

Jak jednak dodaje Altman, aby nieco ostudzić optymizm, Stany Zjednoczone nie są jeszcze bliskie osiągnięcia AGI. Podkreślił, że obecna technologia nadal jest daleka od stworzenia tak zaawansowanego systemu.

Czytaj też

Czym jest superinteligencja?

Superinteligencja to system lub maszyna, która przewyższałaby intelektualnie ludzi we wszystkich aspektach. Oznacza to, że posiadałaby zdolność rozwiązywania problemów, uczenia się, rozumowania, podejmowania decyzji, kreatywności i innowacyjności w sposób o wiele bardziej efektywny i zaawansowany niż ludzki umysł.

Osiągnięcie tego poziomu zaawansowania technologicznego stanowi ogromne wyzwanie, ponieważ wymaga stworzenia systemów, które są znacznie bardziej elastyczne i wszechstronne niż wąsko wyspecjalizowane modele sztucznej inteligencji.

Aktualnie programy komputerowe są w stanie przewyższać człowieka w niektórych zadaniach, do których zostały zaprogramowane np. rozpoznawanie zdjęć, gra w szachy, przetwarzanie dużych zbiorów danych itd. Nie są jednak w stanie dorównać ludziom w innych aspektach.

Superinteligencja dawałaby ogromną przewagę państwom, które będą nią dysponować w aspektach militarnych, gospodarczych, politycznych oraz społecznych. Mogłaby np. analizować ogromne ilości danych wywiadowczych, prognozować ruchy przeciwnika czy opracowywać optymalne strategie wojskowe, a także odgrywać istotną rolę w zabezpieczaniu systemów IT przed cyberatakami. Jej wykorzystanie obejmowałoby też prowadzenie badań naukowych, które mogłyby doprowadzić do przełomowych odkryć w rożnych dziedzinach.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama