Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja. Pentagon: ryzyko oddania hegemonii Rosji i Chinom

us army
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Wstrzymanie prac nad sztuczną inteligencją stwarza ryzyko oddania hegemonii w branży Rosji i Chinom – uważa dyrektor ds. informacji Pentagonu John Sherman. W ten sposób komentuje pomysł m.in. Elona Muska. 

Reklama

Pod koniec marca br. Elon Musk (Twitter, SpaceX, Tesla), Steve Wozniak (współtwórca koncernu Apple), Jaan Tallinn (współzałożyciel Skype'a) oraz inni przedstawiciele branży i eksperci zajmujący się sztuczną inteligencją podpisali list otwarty, w którym wezwali do zatrzymania wielkich eksperymentów z wykorzystaniem AI. 

Reklama

Jak informowaliśmy, ich zdaniem dynamika wyścigu o prymat w tej technologii stanowi zagrożenie i wymaga stworzenia regulacji. Znane nazwiska zaapelowały do labolatoriów pracujących obecnie nad sztuczną inteligencją, aby natychmiast zatrzymały na czas co najmniej sześciu miesięcy wszystkie procesy szkoleniowe systemów AI, które są „silniejsze niż GPT-4" firmy OpenAI.

Czytaj też

Chiny i Rosja nie mogą wygrać

Z takim podejściem stanowczo nie zgadza się John Sherman, dyrektor ds. informacji Pentagonu, cytowany przez serwis C4isrnet. Przedstawiciel Departamentu Obrony USA, w trakcie sympozjum GEOINT w St. Louis (24 maja br.), podkreślił, że wstrzymanie prac nad AI stwarza ryzyko oddania hegemonii w branży Chinom i Rosji, czyli państwom uznawanym przez Amerykanów za główne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. 

Reklama

Liderzy sektora obronnego oraz amerykańskie władze postrzegają sztuczną inteligencję, autonomię i powiązane z nimi technologie za kluczowe z perspektywy długookresowej konkurencyjności na arenie globalnej. Pentagon zdaje sobie sprawę, że inne państwa inwestują w rozwój w tego typu narzędzi, a to rodzi ryzyko dla utrzymania światowego bezpieczeństwa, pokoju i stabilności. 

Czytaj też

We współpracy z partnerami

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Stany Zjednoczone posiadały co najmniej 685 projektów związanych ze sztuczną inteligencją. Amerykanie rozwijają AI i inne zaawansowane technologie nie tylko we własnym zakresie. Istotną rolę odgrywa tutaj współpraca międzynarodowa. Wystarczy wspomnieć o ostatnich testach bezzałogowców wpieranych sztuczną inteligencją. 

Na łamach naszego portalu opisywaliśmy inicjatywę, w ramach której kraje AUKUS – czyli Australia, Wielka Brytania i USA – sprawdzały wspólnie opracowane modele i technologię AI w praktyce. 

Sztuczną inteligencję wykorzystano do m.in. wykrywania i śledzenia celów wojskowych. Dstl (agencja brytyjskiego resortu obrony) ocenia, że tego typu rozwiązania będą miały „ogromny wpływ na zdolności militarne".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]](mailto:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama