Reklama

Armia i Służby

AI drony test AUKUS

Drony i sztuczna inteligencja. Test AI: „Ogromny wpływ na zdolności militarne”

Technologia sztucznej inteligencji wsparła drony podczas testów przeprowadzonych przez Australię, Wielką Brytanię i USA (społeczność AUKUS). AI użyto do m.in. śledzenia celów wojskowych. „Będzie to miało ogromny wpływ na zdolności militarne” – uważa agencja brytyjskiego resortu obrony. 

Reklama

Rój dronów wspierany technologią sztucznej inteligencji został sprawdzony w ramach zaawansowanych testów społeczności AUKUS. W inicjatywie brały udział zarówno bezzałogowce powietrzne, jak i naziemne – podaje serwis C4isrnet. 

Reklama

Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że przeprowadzone przez AUKUS testy były pierwszymi tego typu na świecie. Stanowiły część AUKUS Advanced Capabilities Pillar, który powstał z myślą o przyspieszeniu rozwoju krytycznych technologii (sztuczna inteligencja, technologie kwantowe, hipersoniczne itd.) w krajach członkowskich. 

Czytaj też

Sztuczna inteligencja. „Ogromny wpływ na zdolności militarne”

Hugh Jeffrey, zastępca sekretarza ds. strategii, polityki i przemysłu Australii, poinformował, że w inicjatywę zaangażowanych było ponad 70 naukowców, cywilnych i wojskowych ekspertów oraz inżynierów z krajów partnerskich. 

Reklama

W ramach testów sprawdzono wspólnie opracowane modele odpowiedzialne za kierowanie dronami. Technologia sztucznej inteligencji została także użyta w procesie wykrywania i śledzenia celów wojskowych. Dzięki AI możliwe było znaczące przyspieszenie procesów.

„Będzie to miało ogromny wpływ na zdolności militarne” – ocenia Dstl, agencja wykonawcza brytyjskiego resortu obrony. 

Czytaj też

Nie tylko drony

Wykorzystano drony Blue Bear Ghost i Insitu CT220, a poza tym bezzałogowce Viking, czołgi Challenger 2, pojazdy opancerzone Warrior, działo artyleryjskie FV433 Abbot oraz bojowy wóz piechoty Bloc Eastern BMP OT-90. 

Jak zaznacza C4isrnet, przywódcy Australii, Wielkiej Brytanii i USA uznali sztuczną inteligencję za kluczową technologię dla międzynarodowej konkurencyjności w wielu sektorach, w tym finansów, zdrowia i obrony.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jerzy

    Coraz bardziej to wszystko robi się przerażające - roje autonomicznych dronów zabijających ludzi w oparciu o wskazówki sztucznej inteligencji nie są już dystopijną wizją przyszłości, tylko naszą teraźniejszością. Miejmy nadzieję, że co do dalszej wizji rozwoju naszej przyszłości Philip K Dick nie okazał się tak dobrym prognostą jak do tej pory.

Reklama