Armia i Służby
Ukraina. Gen. Nakasone: Rosjanie mogą sięgnąć po AI
Gen. Paul Nakasone z U.S. Cyber Command poinformował, że Pentagon szykuje się do opublikowania swojej najnowszej strategii cyberbezpieczeństwa. Znajdziemy w niej radykalne zmiany w porównaniu do wersji z 2018 roku?
O nowej strategii Pentagonu w zakresie cyberbezpieczeństwa gen. Paul Nakasone z U.S. Cyber Command, cytowany przez The Record Media, powiedział, że „nie sądzi, aby tak dramatycznie różniła się od tej z 2018 roku”.
„W 2018 roku nastąpił ogromny punkt zwrotny z Defend Forward. Niekoniecznie widzę wielką zmianę w strategii. (...) zakłada ona ważne zmiany, lecz 2018 był dla nas fundamentalny”. Dowództwo realizuje podejście „trwałego zaangażowania” w cyberprzestrzeni, co oznacza stałe wchodzenie w interakcje z przeciwnikami.
Treść dokumentu ma być również zgodna z podejściem „bycia bardziej zwinnym” w sieci i wspierania partnerstwa z innymi organizacjami, w tym międzynarodowymi podmiotami. Chodzi o np. większą rolę sojuszników w pełnym spektrum działań cyber, jak i wzajemne wsparcie oraz pomoc w ich ochronie.
Czytaj też
Rosyjscy hakerzy wykorzystają sztuczną inteligencję?
Na Uniwersytecie Vanderbilt w czasie szczytu na temat współczesnych konfliktów i cyberzagrożeń, gen. Nakasone mówił również o wojnie w Ukrainie. Zaznaczył on, że U.S. Cyber Command wysłało swoje zespoły do naszego wschodniego sąsiada, by wzmocnić tamtejszą cyberobronę oraz zadeklarował, że „będą ją nadal wspierać”.
Dodał, że „bardzo uważnie obserwuje”, w jaki sposób rosyjscy hakerzy mogą wykorzystać generatywną sztuczną inteligencję do przeprowadzania i zwiększania zasięgu operacji wpływu Moskwy w najbliższej przyszłości.
Jego zdaniem to „naród, który jest najlepszy w operacjach wpływu”. W przyszłości możemy zobaczyć, czy zmienią oni swoje metody ataków na przykład na przygotowanie (fałszywych) nagrań wideo i audio, czy pójdą w inną stronę.
Gen. Paul Nakasone wyraził też opinię, że cyberataki na członków Sojuszu są na tym samym poziomie, od czasu „niszczycielskiego ataku na Albanię w zeszłym roku, który przypisuje się irańskim hakerom”, w którym wsparcia udzieliły także amerykańskie cybersiły.
W marcu br. pisaliśmy , że amerykańskie dowództwo cybernetyczne (U.S. Cyber Command) rozwija własne centrum wywiadowcze, aby nie być już zależne od innych źródeł informacji.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].