Reklama

Technologie

Musk i eksperci z branży apelują: trzeba zatrzymać wielkie eksperymenty ze sztuczną inteligencją

Autor. Pawel Czerwinski / Unsplash

Elon Musk i eksperci z branży sztucznej inteligencji wzywają do zatrzymania wielkich eksperymentów z wykorzystaniem AI. Ich zdaniem dynamika wyścigu o prymat w tej technologii stanowi zagrożenie i wymaga stworzenia regulacji.

Reklama

Najważniejsi badacze z branży sztucznej inteligencji oraz Elon Musk, który był jednym z twórców słynnej dziś firmy OpenAI, w liście otwartym do laboratoriów zajmujących się dziś rozwojem technologii opartych o AI apelują o rozsądek.

Reklama

Ich zdaniem, wyścig technologiczny o prymat w dziedzinie sztucznej inteligencji nabrał tempa, które jest niebezpieczne, a eksperymenty z wykorzystaniem dużych systemów AI mogą stanowić „znaczące ryzyko dla społeczeństwa i ludzkości".

Poza kontrolą

List został opublikowany pod egidą organizacji non-profit Future of Life Institute i jak pisze serwis The Verge , największy nacisk położono w nim na brak odpowiednich regulacji mogących stwarzać ramy dla wyścigu technologicznego na polu AI.

Reklama

Podpisali się pod nim m.in. wspomniany już wcześniej Elon Musk, a także autor licznych książek Yuval Noah Harari, współtwórca koncernu Apple Steve Wozniak, współzałożyciel Skype'a Jaan Tallinn oraz badacze sztucznej inteligencji.

Zdaniem autorów listu, obecnie wyścig ten obejmuje eksperymenty , które prowadzą do tworzenia i praktycznego stosowania systemów uczenia maszynowego , „których nikt – nawet ich twórcy – nie potrafi zrozumieć, właściwie kontrolować ani przewidywać".

Zaprzestać szkolenia algorytmów

Autorzy listu wezwali wszystkie laboratoria pracujące obecnie nad sztuczną inteligencją do natychmiastowego zatrzymania na czas co najmniej sześciu miesięcy wszystkich procesów szkoleniowych systemów AI, które są „silniejsze niż GPT-4" firmy OpenAI.

„Pauza ta powinna być publicznie komunikowana i możliwa do weryfikacji, a także obejmować wszystkich kluczowych uczestników (procesu – red.). Jeśli nie może zostać wprowadzona szybko, powinny zainterweniować rządy i zarządzić moratorium" – czytamy w liście.

Zero efektu?

The Verge wskazuje, że list najprawdopodobniej nie wywrze żadnego wpływu na tempo prac w sektorze AI, w którym rywalizują ze sobą przede wszystkim giganci tacy jak Microsoft i Google. Ich priorytetem jest wypuszczanie na rynek nowych produktów i walka o biznesową pozycję – w takim klimacie etyka i bezpieczeństwo użytkowników schodzą na dalszy plan, jako problemy, które mogą zostać rozwiązane później.

O tym, jak sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana w złych celach, można przeczytać na łamach naszego serwisu m.in. w tej analizie , gdzie poruszamy temat użycia czatbotów do działań z zakresu dezinformacji i innych operacji informacyjnych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama