Reklama

Technologie

Szef Google: Wstrzymanie prac nad rozwojem AI ma swoje plusy

Autor. Maurizio Pesce / Flickr

Sundar Pichai, CEO Google w ostatnio udzielanym wywiadzie stwierdził, że rozumie obawy ludzi dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Zaznaczył przy tym, że nie zmienia to jego optymistycznego podejścia do AI.

Reklama

Amerykański serwis Business Insider podzielił się podsumowaniem dotyczącym pierwszego dłuższego wywiadu, którego udzielił CEO Google'a od momentu, gdy 30 listopada upubliczniono ChatGPT .

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rozwój Barda

Duża część rozmowy poświęcona jest Bardowi, czyli chatbotowi, jaki kilka tygodni temu gigant tech ogłosił publicznie. Jak wskazuje Pichai, niezbyt entuzjastyczne przejęcie narzędzia Google nie stanowi dla niego zaskoczenia. Według niego firma była ostrożna przy publikacji swojego chatbota i zależało jej na uzyskaniu bardziej kompleksowej usługi. „Bycie pierwszym" – jak wskazuje Sundar Pichai - nie było w tym wypadku uznawane za priorytet.

Jasno zadeklarował, że firma będzie kontynuować prace nad rozwojem Barda. „Będziemy rozwijać Barda do bardziej wydajnych modeli" - powiedział. Dodał przy tym, że jeszcze w kwietniu ujrzymy widoczne zmiany zachodzące w tym narzędziu.

Czytaj też

Pauza strategiczna?

W rozmowie nie zabrakło odniesienia do głośnego listu, w którym jego sygnatariusze (w tym m.in. Elon Musk) wezwali firmy technologiczne do półrocznej przerwy w opracowywaniu systemów bardziej zaawansowanych od ChatuGPT czwartej generacji, o którym pisaliśmy TUTAJ .

Zdaniem szefa Google, taki list ma sens, choć nie wszystkie tezy w nim zawarte, są – zdaniem Pichaia – możliwe do wcielenia w życie. Według niego, spełnienie postulatów zawartych w dokumencie wymaga nie tylko zaangażowania firm technologicznych, ale także władz państwowych. Bez dobrej woli tych drugich, ewentualne wstrzymanie prac przez firmy takie jak Open AI i Google, może zostać jedynie wykorzystane przez konkurencję tychże firm.

Na koniec rozmowy zaznaczył, że „AI jest zbyt ważnym obszarem, aby go nie regulować", a sam podchodzi do rozwoju sztucznej inteligencji w sposób optymistyczny i jego zdaniem większość obaw, które dziś ma wiele osób, zostanie rozwiązane w przyszłości.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama