Technologie

Elon Musk: Sztuczna inteligencja to jedno z największych zagrożeń dla świata

Fot. Daniel Oberhaus/Wikimedia Commons/CC4.0

Elon Musk kolejny raz publicznie wyraża swoje wątpliwości dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Jego zdaniem prace nad AI powinny zostać spowolnione.

Podczas Światowego Szczytu Rządowego w Dubaju właściciel Twittera opowiadał o możliwościach ChatuGPT. Zdaniem Muska spektakularny sukces generatywnego narzędzia AI każe poważnie zastanowić się nad dalszym rozwojem sztucznej inteligencji i tego, dokąd ono nas doprowadzi. Głos Muska w kontekście AI może być o tyle istotny, że jest on jednym ze współzałożycieli OpenAI (w 2018 opuścił zarząd), firmy będącej twórcą ChatuGPT.

Czytaj też

"Większe zagrożenie, niż głowice nuklearne"

„Za ogromnymi możliwościami, stoją poważne zagrożenia" – stwierdził Musk. Według miliardera sztuczna inteligencja musi posiadać standardy bezpieczeństwa podobne do tych, które dotyczą rynku motoryzacyjnego czy medycznego. W jednej z wcześniejszych wypowiedzi podkreślił też, że jego zdaniem „AI stanowi dla ludzkości większe zagrożenie niż głowice nuklearne" .

Musk na tyle sceptycznie podchodzi do szybkiego rozwoju AI, że publicznie zaczyna zastanawiać się nad świadomym spowolnieniem prac nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Nie ulega wątpliwości, że o sztucznej inteligencji nadal będzie głośno. Ostatnio rozpoczęty pojedynek Google z Microsoftem w tej dziedzinie wskazuje na to, że rywalizacja będzie nabierać tempa, a słowa Muska powinny być poważnie potraktowane.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także